Penta inwestuje w EMC Instytut Medyczny

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 17:46

CareUp, podmiot z grupy Penta, wezwał do sprzedaży 7 111 435 akcji EMC Instytut Medyczny, stanowiących 85,4 proc. udziałów w kapitale i 79,51 proc. głosów na WZ spółki. Cena zaproponowana w wezwaniu to 18,8 zł - poinformował pośredniczący w wezwaniu DI Investors i BM Alior Banku.

Penta inwestuje w EMC Instytut Medyczny

W wyniku wezwania wzywający razem ze swoją grupą kapitałową zamierza uzyskać 100 proc. akcji EMC Instytutu Medycznego. Przyjmowanie zapisów w wezwaniu rozpocznie się 19 czerwca, a zakończy się 18 lipca.

Podmioty z grupy Penta mają łącznie 14,6 proc. akcji EMC Instytutu Medycznego dających 20,49 proc. głosów na WZ spółki.

Wzywającymi są Soporto Invest B.V. oraz CareUp B.V. Jedynym podmiotem, który będzie nabywał akcje w wezwaniu, będzie spółka CareUp B.V., w całości należąca do Penta. Za pośrednictwem CareUp Penta kontroluje swoje inwestycje w sektorze szpitalnym (dotychczas na Słowacji).

Jednocześnie członkowie rodziny Gerber posiadający pośrednio akcje spółki, zobowiązali się spowodować, aby podmioty przez nich kontrolowane odpowiedziały na wezwanie ogłoszone przez spółki kontrolowane przez Penta (CareUp i Soporto) i złożyły zapisy obejmujące łącznie nie mniej niż 23,81 proc. akcji, reprezentujących łącznie nie mniej niż 27,32 proc. ogólnej liczby głosów w EMC.

W wyniku realizacji powyższego zobowiązania oraz dzięki akcjom EMC posiadanym poprzez spółkę Soporto Invest - Penta, niezależnie od jakichkolwiek dodatkowych akcji nabytych w ramach wezwania, będzie kontrolować 38,41 proc. akcji oraz 47,81 proc. głosów w EMC.

- EMC znajduje się w przełomowym momencie rozwoju. Spółka zdobyła wiodącą pozycję na rynku usług szpitalnych w Polsce. Dalszy wzrost wymaga znaczących inwestycji, bez których spółka nie będzie w stanie walczyć o pozycję lidera na konsolidującym się rynku usług medycznych. Naszą intencją jest sfinansowanie długoterminowej strategii zakładającej wzrost organiczny oraz aktywny udział w konsolidacji rynku usług szpitalnych. Zakładamy, że nasze zaangażowanie w EMC to inwestycja długoterminowa o horyzoncie przekraczającym 7 lat - powiedział Eduard Matak, Partner Penta Investments, zarządzający inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej.

Penta jest jednym z istotnych graczy w sektorze opieki zdrowotnej w Europie Środkowej i Wschodniej. Inwestycje w branżę medyczną stanowią ponad 30 proc. aktywów portfela. Zainwestowała ponad 400 mln euro i odpowiada za ponad 10 tysięcy miejsc pracy w tym sektorze w Czechach, na Słowacji i w Polsce. Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r.  Penta inwestuje w sektorze detalicznym, ochrony zdrowia, w przemyśle lotniczym, budowy maszyn i narzędzi, rozrywce oraz w projekty bankowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum