Pełnomocnik zwróciła się do MZ o odwołanie z funkcji w spółce Szpital Solec

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia25 sierpnia 2021 11:00

Dr Ewa Więckowska zwróciła się w środę do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o odwołanie z funkcji pełnomocnika spółki Szpital Solec "w związku z bezpardonowymi osobistymi atakami i szeregiem bezpodstawnych zarzutów czynionych przez włodarzy Warszawy".

Pełnomocnik zwróciła się do MZ o odwołanie z funkcji w spółce Szpital Solec
Szpital Solec Fot. Szpital Południowy /Facebook
  • Zdaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego sąd udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że decyzja ministra zdrowia w sprawie powołania pełnomocnika była podjęta z pogwałceniem prawa i nie obowiązuje
  • W środę, 25 marca, władze Warszawy oczekują przekazania Szpitala Południowego miastu
  • Dr Ewa Więckowska, ustanowiona pełnomocnikiem spółki Szpital Solec, zwróciła się do Ministra Zdrowia o odwołanie z funkcji pełnomocnik spółki Szpital Solec sp. z o.o. z jednoczesną prośbą o wyznaczenie nowej osoby na to stanowisko

Szpital Południowy. Pełnomocnik na polecenie ministra

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Polecenie utworzenia go wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do zarządzającej Szpitalem Południowym spółki Szpital Solec. Została nim dr Więckowska. Władze Warszawy konsekwentnie domagają się, by szpital wrócił do miasta.

WSA: decyzja ministra nie jest ważna

Pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wraz z wiceprezydent Renatą Kaznowską poinformowali, że miasto otrzymało uzasadnienie tego wyroku. Kaznowska podała też, że rządowa pełnomocnik otrzymała wezwanie prezydenta stolicy do wydania miastu w środę Szpitala Południowego. Zapowiedziała, że od środy do pracy wracają wszyscy pracownicy szpitala. - Z wyjątkiem rządowej pełnomocnik, która jutro kończy pracę – dodała

Jak poinformowała we wtorek Kaznowska. pełnomocnik otrzymała wezwanie prezydenta Warszawy do wydania w środę szpitala miastu. Zaznaczyła jednocześnie, że minister zdrowia nie chce wydać szpitala, ponieważ czeka na rozstrzygnięcie NSA.

Pełnomocnik oczekuje odwołania

W oświadczeniu skierowanym do ministra zdrowia Więckowska poinformowała, że "w związku z bezpardonowymi osobistymi atakami i szeregiem bezpodstawnych zarzutów pod jej adresem czynionych przez włodarzy Warszawy, kierując się dobrem i bezpieczeństwem mieszkańców stolicy, którym należy się zapewnienie najlepszej opieki przy możliwym wzroście zakażeń w czwartej fali epidemii, wystąpiła do ministra zdrowia o odwołanie z funkcji pełnomocnik spółki Szpital Solec sp. z o.o. z jednoczesną prośbą o wyznaczenie nowej osoby na to stanowisko".

Jak mówił W środę Rafał Trzaskowski powiedział, że po decyzji WSA sytuacja prawna jest jasna.

- Sąd udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że decyzja ministra była podjęta z pogwałceniem prawa i po prostu nie obowiązuje. W związku z tym, jest całkowicie naturalne, że wszystkie legalne władze spółki powinny móc wrócić do pracy – stwierdził.

Minister zdrowia, pytany przez dziennikarzy o orzeczenie WSA na wtorkowej konferencji, zaznaczył, że jest to wyrok pierwszej instancji i będzie od niego odwołanie. - Niezależnie od treści tego wyroku, ja bym podjął tę samą decyzję- przekonywał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum