Pediatrzy: system finansowania w instytutach winien być elastyczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 października 2015 17:16

Problemy opieki wysokospecjalistycznej w pediatrii, specyfika diagnostyki u dzieci oraz epidemiologia zatruć dopalaczami u młodzieży - to niektóre tematy poruszane w środę (21 października) podczas spotkania zorganizowanego w ramach cyklu "Polaków zdrowia portret własny 2015".

Pediatrzy: system finansowania w instytutach winien być elastyczny
Fot. Fotolia

Warszawski Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" był czternastym miejscem wizytowanym przez ministra Mariana Zembalę i - jak zapowiedział - nie ostatnim.

- To kolejna wizyta, której celem jest identyfikowanie problemów i wypracowywanie sposobów na ich pokonanie - mówił minister w środę podczas konferencji zorganizowanej w IPCZD.

Kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej IPCZD prof. Elżbieta Jurkiewicz wskazywała, że "dziecko to nie jest mały dorosły", a pacjent pediatryczny wymaga więcej czasu, specyficznego podejścia, różnorodnej bazy sprzętowej i lokalowej, a często także większych nakładów finansowych.

Pacjenci IPCZD to, jak mówiła, zarówno noworodki o masie poniżej 1 kg, jak i chłopcy ważący 100 kg przy wzroście 190 cm. Dzieci przychodzą z opiekunami, często z rodzeństwem, więc potrzebne są większe poczekalnie, najlepiej wyposażone w zabawki. Maluchy trzeba zwykle oswoić z otoczeniem, przekonać do współpracy, a zdenerwowanym rodzicom wyjaśnić planowane czynności. Badania wymagają często narkozy, co wiąże się z zapewnieniem właściwego zespołu, m.in. anestezjologa i pielęgniarki oraz pomieszczenia do znieczulania i wybudzania.

Dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr Małgorzata Syczewska zwracała uwagę, że system finansowania i rozliczania świadczeń w wysokospecjalistycznych jednostkach powinien być uelastyczniony.

Wskazywała m.in. że wielu pacjentów Instytutu to dzieci, które mają więcej niż jedną chorobę lub ich problemy medyczne są tak skomplikowane, że potrzebują pomocy specjalistów z wielu dziedzin. W związku z tym ok. 10 proc. hospitalizacji w Instytucie odbywa się na więcej niż jednym oddziale.

Szefowa IPCZ sygnalizowała potrzebę zróżnicowania wyceny świadczeń medycznych udzielanych przez podmioty zakwalifikowane do poszczególnych poziomów opieki w sposób odzwierciedlający różnice faktycznych kosztów.

Zembala przypomniał, że obecnie dokonywana jest zmiana wyceny kardiochirurgii dziecięcej, zmieniona została też wycena psychiatrii dziecięcej. Podkreślił, że w tym roku nie ma limitów na świadczenia zdrowotne dla dzieci.

Przypomniał też m.in., że trwają prace nad zmianą przepisów, które umożliwią udzielanie wsparcia przeznaczonego na finansowanie procesów naprawczych w instytutach badawczych, m.in. IPCZD i Instytucie "Centrum Zdrowia Matki Polki".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum