×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Paszkiewicz ostro: 20 proc. środków NFZ się marnuje, a lekarze sabotują system

Autor: PAP/Rynek Zdrowia19 kwietnia 2012 14:16

20 proc. środków NFZ się marnuje, a większość lekarzy nie jest zainteresowana tworzeniem narzędzi służących ocenie ich pracy - powiedział w obszernym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

Paszkiewicz ostro: 20 proc. środków NFZ się marnuje, a lekarze sabotują system
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zaprezentował w nim aktualne problemy funkcjonowania służby zdrowia w Polsce. M.in. stwierdził, że powszechnie wiadomo, iż część środowiska medycznego sabotuje system NFZ, a wcześniej kas chorych, o czym świadczy chociażby to, jak prowadzone są kolejki oczekujących lub odsyłanie pacjentów po zaświadczenia do specjalisty.

Nawiązując do sytuacji finansowej NFZ powiedział, że styczeń był względnie dobrym miesiącem pod tym względem. Natomiast w lutym składka była znacznie poniżej oczekiwań. Jego zdaniem wyniki gospodarcze marca pokażą, czy jest to początek jakiegoś trendu czy jednorazowa sytuacja.

- Prezes Paszkiewicz zarzuca części środowiska, że sabotuje działania Funduszu. Być może w rzeczywistości tak jest, trzeba jednak sobie odpowiedzieć na pytanie - dlaczego tak się dzieje - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, poproszony przez portal rynekzdrowia.pl. o odniesienie się do słów prezesa NFZ.

Zdaniem przewodniczącego Bukiela, zarzuty o sabotaż systemu przez lekarzy są jednak nietrafione, bo jak twierdzi, zachowanie lekarzy jest racjonalne i wynika z literalnego przestrzegania przepisów, które egzekwuje, pod rygorem kar, NFZ. I to właśnie ma uzasadnić wymaganie od pacjentów przez lekarzy POZ zaświadczenień o leczeniu chorób przewlekłych wypisanych przez specjalistów.

W opinii Jacka Krajewskiego, prezesa Porozumienia Zielonogórskiego, prezes Paszkiewicz, postrzega lekarskie środowisko w sposób mocno przerysowany.

- Lekarze usiłują pracować i jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki wobec pacjentów w warunkach jakie im się stwarza, natomiast w wywiadzie prezes Funduszu powołuje się na nadużycia, jakie się zdarzają, generalizując i przenosząc je na całe środowisko - uważa Krajewski.

I dodaje: - Doktrynalne założenie NFZ, traktujące środowisko lekarskie jako zbiór ludzi nieuczciwych, prowokuje reakcje. My chcemy rozmawiać z Funduszem. Poprosimy o spotkanie. Tylko bowiem dialog, wymiana poglądów może rozwiązać problemy jakie się pojawiają. Może konfrontacja naszych spojrzeń na rzeczywistość przyniesie coś dobrego dla pacjentów.

Treść wywiadu: ww.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze