Państwowa Inspekcja Pracy: będą wnioski do resortu zdrowia odnośnie czasu pracy

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2011 13:16

Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, którą przeprowadzono w blisko 300 szpitalach, wyszły na jaw nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy. Stwierdzono je w 56 proc. sprawdzonych placówek.

Państwowa Inspekcja Pracy: będą wnioski do resortu zdrowia odnośnie czasu pracy

Najbardziej głośny medialnie przypadek dotyczył lekarza, który pracował 103 godziny bez jakiejkolwiek przerwy i pielęgniarki z bloku operacyjnego pracującej non-stop przez 144 godziny.

Koordynacją kontroli przeprowadzonej w 2010 r. zajmowała się Teresa Cabała, nadinspektor pracy, ekspert ds. służby zdrowia z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przypomniała kontrolę z 2008 r. dotyczącą tej samej kwestii.

- Kiedy w 2008 r. weszły w życie zmiany do ustawy o ZOZ-ch i wliczono czas pełnienia dyżurów do czasu pracy, ustalono zasady opłacania dyżurów, a także uregulowano kwestię odpoczynku, wystąpiliśmy do Ministerstwa Zdrowia z wnioskami na temat przestrzegania czasu pracy - informuje Teresa Cabała.

Zwraca uwagę, że z kontroli przeprowadzonej w 2010 r. wypływają podobne postulaty. I tym razem będą kierowane do resortu zdrowia wnioski, gdyż nie straciły na aktualności. W jej opinii główny problem to wewnętrzna sprzeczność samej ustawy o ZOZ.

- Artykuł 1 ust. 5 ustawy o ZOZ jest sprzeczny z art. 205 ust. 1 tejże ustawy. Pierwszy mówi, że na terenie publicznego ZOZ jednostki niepubliczne nie mogą prowadzić działalności, drugi, że dyrektor ZOZ może ogłosić konkurs ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez niepubliczny podmiot - tłumaczy inspektor.

Dla PIP jest jasne, że korzystając z nieprecyzyjnych uregulowań, w sytuacji deficytu lekarzy, pracodawcy szukają rozwiązań, będących próbą ominięcia przepisów o czasie pracy.

Inspekcja podkreśla zatem, że jednoznacznego określenia w ustawie o ZOZ wymaga kwestia zakazu wykonywania pracy przez lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej i jednoczesnego prowadzenia przez nich działalności gospodarczej w formie praktyk lekarskich bądź specjalistycznych praktyk lekarskich.

W ocenie PIP, powinny nastąpić zmiany legislacyjne tworzące prawny mechanizm, który wyeliminuje możliwość wykonywania pracy w tym samym zakładzie opieki zdrowotnej w ramach umowy o prace i w ramach umowy cywilno-prawnej.

Poza tym, Teresa Cabała zwraca uwagę, że dyrektywa unijna w sprawie organizacji czasu pracy, która została częściowo wdrożona, przewiduje również wprowadzenie odpoczynku równoważnego. Obecna ustawa o ZOZ-ach nie przewiduje jednak odpoczynku równoważnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum