Państwowa Inspekcja Pracy: ZOZ-y oszczędzają na nadgodzinach

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2009 20:01

Pracodawcy w ZOZ-ach zaniżają dzienne i tygodniowe wymiary czasu pracy, aby uniknąć ujawnienia nadgodzin. - Taką praktykę inspektorzy stwierdzili u 10 proc. skontrolowanych - mówi Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy.

Gdy zapotrzebowanie na pracę nie odpowiada liczbie zatrudnionych, pracodawcy planują pracę w nadgodzinach, ale często nie rekompensują jej wynagrodzeniem lub czasem wolnym. Tak było w zeszłym roku np. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Lekarzom z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii nie wypłacono dodatkowego wynagrodzenia po przekroczeniu tygodniowej normy czasu pracy.

Przeprowadzone kontrole wskazują także na notoryczne naruszanie dobowego nieprzerwanego odpoczynku. Szpitale zawierają umowy cywilnoprawne z firmą zewnętrzną na tzw. zapewnianie usług medycznych. Ta natomiast opiera wywiązywanie się z kontraktu na umowach cywilnoprawnych podpisywanych z lekarzami i pielęgniarkami zatrudnionymi przez ZOZ.

Pracodawcy twierdzą, że to konieczne, bo nie ma innych możliwości zapewnienia pacjentom całodobowej nieprzerwanej opieki pielęgniarskolekarskiej. Inspektorzy pracy podkreślają jednak, że naruszone zostaje prawo do nieprzerwanego odpoczynku, jeśli lekarz pracuje w szpitalu najpierw na etacie, a później w tej samej placówce na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Inspektorzy pracy wskazują także, że ZOZ-y mają problemy z interpretowaniem przepisów o czasie pracy. Mogą stosować tzw. klauzulę opt-out pozwalającą lekarzom pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo, ale tylko gdy ci wyrażą na to zgodę. Przepisy jednak nie wskazują, jak długo mogą pracować na podstawie klauzuli.

Kontrole wykazały, że lekarze pełniący dyżury często pracowali dłużej niż przeciętnie 48 godzin w tygodniu, bez pisemnej zgody i bez rekompensaty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum