Pakistan: miliony euro mają powstrzymać epidemię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2010 16:32

Komisja Europejska podwoiła pomoc humanitarną dla dotkniętego powodziami Pakistanu, która osiągnie w sumie 150 mln euro z unijnego budżetu - ogłosiła 1 października komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa.

Pakistan: miliony euro mają powstrzymać epidemię

Oznacza to, że łącznie ze wsparciem udzielonym indywidualnie przez kraje członkowskie, UE przeznaczyła w sumie na pomoc dla Pakistanu 320 mln euro – podała Kristalina Georgiewa i zapowiedziała, że zostanie ona jeszcze zwiększona.

– Mając na uwadze skalę kryzysu i cierpienia milionów ludzi, wspólnota międzynarodowa powinna znacząco zwiększyć wsparcie dla ofiar tej katastrofy naturalnej. Moi eksperci na miejscu potwierdzają, że apel o 2 mld dolarów, wystosowany przez ONZ 17 września, odzwierciedla skalę potrzeb Pakistańczyków. Dotyczy to zwłaszcza południowej prowincji Sindh, gdzie występują kolejne powodzie – powiedziała komisarz na konferencji prasowej.

Projekty humanitarne finansowane przez UE są realizowane przez pozarządowe organizacje, wyspecjalizowane agencje ONZ oraz Czerwony Półksiężyc. Koncentrują się w sektorze zdrowia i zapobiegania epidemii, a także na dostawach żywności, wody i urządzeń sanitarnych oraz zapewnianiu prowizorycznego schronienia i zaopatrzenia w koce, folie plastikowe, zestawy higieniczne, wyposażenie kuchenne itp.

UE jest największym dawcą pomocy humanitarnej dla Pakistanu.

Według władz Pakistanu nawet 20 mln osób doświadczyło w sposób bezpośredni skutków najgorszych od 80 lat powodzi, które dotknęły obszary na północnym zachodzie i w centrum kraju. Według ONZ, w powodziach zginęło już przynajmniej 1760 osób, a 10 mln straciło dach nad głową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum