Pakiet kolejkowy wypunktowany: będą dłuższe kolejki do lekarzy rodzinnych

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2014 12:14

Proponowany przez resort zdrowia pakiet kolejkowy na pewno wydłuży kolejki do lekarzy rodzinnych - ocenia Gazeta Wyborcza i dodaje, że w porównaniu z innymi krajami i tak mają na swoich listach więcej pacjentów.

Nowe rozwiązania ma wprowadzić znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu zmian. Potem muszą je przyjąć rząd i parlament - przypomina GW i informuje, że zmieniona ustawa o świadczeniach zdrowotnych, wg planów MZ, wejdzie w życie z początkiem 2015 r. Tymczasem plany ministra Arłukowicza budzą wiele wątpliwości lekarzy.

Nie wiadomo na przykład, czy lekarze rodzinni zdołają podjąć się dodatkowych zadań. Nie wiadomo też, jak zmieni się ich finansowanie - czy opłaci im się wystawiać większą liczbę skierowań na badania. A to są sprawy kluczowe, bo rozstrzygają o tym, czy faktycznie zmieni się podstawowa opieka nad pacjentami. Nowelizacja ustawy nie odpowiada na te pytania, przeciwnie - mnoży wątpliwości, czy cel ministra, czyli zmniejszenie kolejek, jest realny.

Pod znakiem zapytania stoi np. propozycja, by taryfami (ustalaniem stawek za leczenie) zajęła się niezależna agencja - Agencja Oceny Technologii Medycznych, z tym że za pieniądze NFZ. GW zwraca uwagę na kuriozalne uzasadnienie: "zaproponowany sposób finansowania, biorąc pod uwagę obecną sytuację w zakresie finansów publicznych, jest praktycznie jedynym możliwym do wdrożenia w obecnych warunkach budżetu państwa". Jednym słowem państwa nie stać na to, by dbać o właściwe proporcje w wycenie świadczeń, więc sięgnie do naszych składek przeznaczonych na leczenie. Odpis z NFZ do AOTM ma wynosić 0,07 proc. jego budżetu. To na dzisiaj wysokość kontraktu szpitala powiatowego.

GW punkt po puncie omawia najważniejsze pomysły pakietu kolejkowego i dochodzi do wniosku, że na pewno będą dłuższe kolejki do lekarzy rodzinnych, zaś skrócenie kolejek do onkologów nie jest wcale pewne.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum