"Pakiet bezpieczeństwa" według PO: 1300 zł dla osób, które nie zarabiają z powodu pandemii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 13:09

Świadczenie w wysokości 1300 zł świadczenie dla osób, które obecnie nie pracują i nie zarabiają z powodu epidemii koronawirusa oraz zasiłek chorobowy w wysokości pełnego wynagrodzenia dla osób na zwolnieniach - to niektóre propozycje z zaprezentowanego w środę (18 marca) "pakietu bezpieczeństwa" PO.

Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska Fot. Archiwum

Tzw. pakiet bezpieczeństwa przedstawiła kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jednym z elementów pakietu jest specjalne świadczenie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 zł brutto dla osób, które nie mogą pracować i nie zarabiają z powodu wprowadzonych przez rząd ograniczeń (np. w barach czy restauracjach), z powodu przebywania na kwarantannie lub dlatego, że ich firmy z powodu koronawirusa zawiesiły działalność. 

- Te osoby muszą mieć środki na zakup podstawowych produktów spożywczych i medycznych, a wiele z nich jest w takiej sytuacji, że nie ma pieniędzy na następny miesiąc - wskazywała kandydatka na prezydenta na środowej konferencji prasowej.

Inna z propozycji "pakietu bezpieczeństwa" dotyczy zawieszenia płatności podatków lub składek ZUS dla tych firm, które w marcu zanotują zysk mniejszy o przynajmniej 20 proc. niż w poprzednich miesiącach. - To także będzie szansa, żeby tym przedsiębiorcom ulżyć, żeby mogli dalej funkcjonować - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Platforma proponuje też wprowadzenie elastycznego czasu pracy, co - według Kidawy-Błońskiej - ułatwi przedsiębiorcom funkcjonowanie w czasie epidemii. Chce ponadto, by ZUS osobom przebywającym na zwolnieniach (także odbywającym kwarantannę) wypłacał 100 proc. pensji, a nie jak obecnie - 80 proc.

Posłanka KO Izabela Leszczyna nie wykluczyła w rozmowie z PAP, że w "pakiecie bezpieczeństwa" znajdzie się propozycja dotycząca specjalnych dotacji rządowych (lub długoterminowych pożyczek) dla firm dotkniętych skutkami epidemii.

Propozycje z "pakietu" mają się znaleźć w projekcie ustawy, który Platforma prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu złoży w Sejmie.

PO apeluje ponadto o zwiększenie liczby testów wykrywających SARS-coV-2 oraz zapewnienie lekarzom odpowiednich środków zabezpieczających przed zakażeniem (kombinezonów, masek, gogli). Według Leszczyny zakup tego typu sprzętu (także respiratorów) można sfinansować z funduszy unijnych (UE w ostatnich dniach zwiększyła do 37 mld euro środki na walkę z koronawirusem; Polska otrzyma z tego prawie 7,5 mld euro).

- Testy są bardzo potrzebne, także osobom, które pracują w ochronie zdrowia. Powinny także być ubezpieczone, ponieważ ponoszą wielkie ryzyko i muszą mieć poczucie, że państwo zadba o nich w trudnej sytuacji - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Kandydatka PO na prezydenta zaapelowała do rządu, by wziął pod uwagę propozycje Platformy. Z informacji PAP wynika, że Kidawa-Błońska wystosowała też w środę list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Marta Rawicz - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum