Pacjenci pod opieką przepracowanych lekarzy

Autor: konsylium24.pl/ Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2009 13:04

17 proc. polskich lekarzy pracuje w wymiarze jednego etatu, czyli 37 godzin i 55 minut tygodniowo - tyle ile wynosi etat lekarza, zgodnie z normami Unii Europejskiej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis dla lekarzy Konsylium24.pl. Rekordziści (4 proc. lekarzy) przyznają, że pracują ponad 126 godzin tygodniowo, co daje 18 godzin na dobę każdego dnia.

Rekordziści (4 proc. lekarzy) przyznają, że pracują ponad 126 godzin tygodniowo, co daje 18 godzin na dobę każdego dnia. Prawie 10 proc. lekarzy przyznaje, że pracuje ponad 92 godziny tygodniowo, co daje ponad 13 godzin na dobę, łącznie z weekendami.

Wśród lekarzy, którzy pracują najwięcej, najliczniejszą grupę stanowią lekarze najmłodsi, do 7 lat stażu pracy. Im lekarze są starsi, tym pracują krócej. Wśród lekarzy pracujących do 38 godzin tygodniowo, najstarsi lekarze stanowią 35 proc. grupy. W grupie pracujących ponad 126 godzin na tydzień, najstarsi lekarze to tylko 27 proc. badanych.

Lekarze podkreślają, że możliwość spędzania tak wielu godzin w miejscu pracy wiąże się z faktem, że nadal istnieją miejsca, gdzie są rozliczani z czasu przebywania w miejscu pracy, a nie z konkretnie wykonanych zadań.

Ta sytuacja w ostatnich latach bardzo się zmienia, kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia wymuszają większą efektywność pracy (więcej wykonanych procedur), w ten sposób coraz skuteczniej uniemożliwiają pracę po kilkanaście godzin na dobę.

Wielu lekarzy opowiada również, że chciałoby pracować w wymiarze jednego etatu, a resztę czasu spędzać z rodziną i zajmując się swoimi pasjami. Na przeszkodzie temu stoją słabe warunki finansowe w wielu szpitalach.

Lekarze podkreślają, że wielu z nich pracuje zbyt długo ze względu na niedobory kadr lekarskich. Taka sytuacja wymusza na nich dyżurowanie co drugi, trzeci dzień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum