Pacjenci o pakiecie kolejkowym: propozycje MZ nie są wystarczająco rozległe i odważne

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2014 08:53

Fundacja MY Pacjenci we współpracy z Fundacją Urszuli Jaworskiej przeprowadziły wśród organizacji pacjenckich szkolenia dotyczące tzw. pakietu kolejkowego oraz zebrały 626 opinii na temat potrzeb i oczekiwań pacjentów w związku z propozycjami resortu zdrowia zmierzającymi do skrócenia kolejek.

Pacjenci nie są przekonani, że zaproponowane przez ministra zdrowia zmiany przyczynią się do poprawienia dostępności do świadczeń onkologicznych, czy skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów. Sądzą, że w niektórych przypadkach mogą się one nawet wydłużyć - w wyniku konieczności uzyskiwania skierowań do dermatologa i okulisty, które wcześniej nie były wymagane (uważa tak 75% ankietowanych).

- W ślad za propozycjami rozwiązań organizacyjnych nie poszły rozwiązania zwiększające finansowanie, np. poprzez zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie onkologiczne. W istocie nie zaproponowano skrócenia kolejek do specjalistów, tylko po raz kolejny udoskonalono system monitorowania kolejek już istniejących - powiedziała Ewa Borek z Fundacji MY Pacjenci.

Dodała, że w skuteczność pakietu kolejkowego wierzy zaledwie 18% respondentów. Większość ankietowanych jest zdania, że przedstawione propozycje nie są wystarczająco rozległe i odważne, żeby doprowadzić do potrzebnej pacjentom radykalnej zmiany polegającej na skróceniu kolejek.

Żeby je skrócić, należy istotnie zwiększyć finansowanie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Obecnie NFZ przeznacza na ten segment opieki 5 mld zł, a pacjenci zostawiają w prywatnych gabinetach 12 mld zł rocznie. Opieka specjalistyczna jest więc dziś w 70% finansowana przez pacjentów.

W skuteczność pakietu kolejkowego jako inicjatywy, która poprawi dostęp pacjentów do leczenia onkologicznego wierzy jedynie 23% respondentów. Pojawiają się opinie, że zaproponowane rozwiązania mogą paradoksalnie doprowadzić do wydłużenia kolejek do świadczeń w onkologii, wywołanego celową diagnozą onkologiczną mającą na celu pomoc pacjentowi w uzyskaniu szybszego dostępu do badań.

Pacjenci nie mają natomiast problemu z zaakceptowaniem rozwiązań z pakietu kolejkowego, które dają pielęgniarkom prawo do wystawiania recept na leki stosowane w przewlekłej terapii.

- Warto uwzględnić uwagi pacjentów i obywateli zawarte w raporcie na etapie prac parlamentarnych i poprawić pakiet kolejkowy, tak żeby doprowadzić do rzeczywistego skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów - komentuje wyniki badań Ewa Borek.

Raport powstał w ramach projektu promocji konsultacji społecznych w ochronie zdrowia pn. Pacjenci Decydują.

Więcej: www.mypacjenci.org

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum