Pacjenci nie upominają się u lekarza o paragon fiskalny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2016 18:02

Loteria paragonowa ma zmusić lekarzy do wystawiania paragonów. Aby zachęcić pacjentów do upominania się o dowód poniesionej opłaty Ministerstwo Finansów kusi ich nowiutkim samochodem. Pytanie - czy skutecznie?

Fot. archiwum

Od lat lekarze bronili się przed tym, żeby fiskus zbyt dokładnie przyglądał się ich finansom. Z trudem udało się przekonać ich do zakupu kas fiskalnych, choć taki obowiązek od lat był nałożony na znacznie uboższe sektory gospodarki - pisze Gazeta Wyborcza.

Autorka artykułu podkreśla, że fiskus wraz z kasami nie osiągnął jednak swojego celu, czyli opodatkowania całych przychodów lekarzy. Gdy zapytała znajomych, czy wzięli paragon po wizycie, wszyscy odpowiadali tak samo: jakoś nie wypadało się dopominać. W jej ocenie także Ministerstwo Finansów zdaje sobie z tego sprawę, bo ostatnie spoty reklamowe Narodowej Loterii Paragonowej zachęcają do brania potwierdzeń zapłaty z gabinetów lekarskich i stomatologicznych, a właściwie to ze wszelkich związanych z medycyną.

Zdaniem autorki osoby, które nadal uważają, że nie wypada niepokoić lekarza paragonem, powinna przekonać historia z ostatnich dni. Na pokładzie samolotu LOT ze Sztokholmu do Warszawy zasłabł pacjent. Obsługa zapytała: czy leci z nami lekarz? Leciał, zajął się chorym, pomógł, może nawet uratował życie. W kilka dni potem LOT otrzymał fakturę do zapłaty: 500 zł za konsultację podczas lotu.... 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum