×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjenci katowickiego szpitala bez kontraktu dokończą leczenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 stycznia 2014 15:27Aktualizacja: 30 stycznia 2014 15:30

Pacjenci hospitalizowani w prywatnym szpitalu EuroMedic Medical Center w Katowicach będą mogli dokończyć leczenie, a Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za nie, choć kontrakt placówki wygasa w piątek ( 31 stycznia) .

Pacjenci katowickiego szpitala bez kontraktu dokończą leczenie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Obie strony zapewniły w czwartek (30 stycznia), że nie będzie potrzeby przewożenia ok. 60 leczonych właśnie pacjentów do innych placówek.

Pod koniec września dyrektor śląskiego oddziału NFZ wypowiedział szpitalowi umowę w zakresie: kardiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Nadal obowiązuje umowa na izbę przyjęć i okulistykę.

Pierwotnie kontrakt miał wygasnąć z końcem grudnia. Po protestach pracowników, którzy okupowali siedzibę śląskiego oddziału NFZ, okres wypowiedzenia wydłużono do końca stycznia.

Rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Jędrzejczyk poinformowała w czwartek PAP, że obie strony wykazały dobrą wolę, by w tej sytuacji nie ucierpieli pacjenci.

- Ustalono, że osoby będące w trakcie leczenia nie będą nigdzie przewożone, ale dokończą je w szpitalu EuroMedic, a NFZ zapłaci za to leczenie. Dotyczy to również ewentualnych pilnych przypadków pacjentów, np. z zawałem, którzy do jutra zgłoszą się do tej placówki - powiedziała PAP Jędrzejczyk.

- Naszymi pacjentami zajmiemy się do końca, w żaden sposób nie ucierpią - podkreśliła rzeczniczka szpitala Bożena Jaromin.

14 stycznia szpital otrzymał z centrali NFZ decyzję o nieprzyjęciu jego zażalenia na decyzję dyrektora katowickiego NFZ Grzegorza Nowaka o wypowiedzeniu umowy na świadczenie usług medycznych. Szpital ponownie się odwołał i czeka na decyzję. Jednocześnie wnioskował o przedłużenie okresu wypowiedzenia do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy. - Rozmowy się toczą, czekamy - powiedziała Jaromin.

Jak informowała wcześniej rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ decyzję o rozwiązaniu umowy podjęto m.in. na skutek kontroli świadczeniodawcy przeprowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wyniki tej kontroli przesłano do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Wykazano tam, iż w toku postępowań konkursowych świadczeniodawca podał nieprawdziwe i niezgodne ze stanem faktycznym informacje oraz przedłożył nierzetelne dokumenty, które miały istotny wpływ na zawarcie umowy. Prezes szpitala odpiera te zarzuty. W środowym oświadczeniu przekonywał, że były to jedynie drobne nieprawidłowości.

Szpital podał też, że w maju 2013 r. CBA przekazało sprawę do prokuratury, która postępowanie prowadzi do teraz, nikomu nie stawiając zarzutów. Zaznaczył, że liczne kontrole w szpitalu nie dały podstaw do żadnych merytorycznych zastrzeżeń do realizacji kontraktu.

Rzeczniczka śląskiego NFZ przypomniała też, że wiążąca szpital i płatnika umowa przewiduje, iż każda ze stron może rozwiązać umowę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, bez konieczności podania drugiej stronie przyczyny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze