×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjenci domagają się spotkania z ministrem zdrowia. Alarmują: brak dialogu to ryzykowanie życiem

Autor: oprac. MP • Źródło: Stowarzyszenie Jednym Tchem/Rynek Zdrowia22 grudnia 2021 07:00Aktualizacja: 22 grudnia 2021 08:28

Sprawa jest pilna. - Brak dialogu z pacjentami to ryzykowanie ich zdrowiem i życiem - alarmuje Stowarzyszenie Pacjentów Na Rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM! I tłumaczy: NFZ zapomniał o tym, że narzucone limity są mocno ograniczone, przez co ograniczony jest dostęp do świadczeń.

Pacjenci domagają się spotkania z ministrem zdrowia. Alarmują: brak dialogu to ryzykowanie życiem
Zamieszanie ws. wyceny świadczeń domowej wentylacji. Stowarzyszenie Jednym Tchem domaga się spotkania z MZFot. Shutterstock
 • Stowarzyszenie Pacjentów Na Rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM! zwraca uwagę na komunikat NFZ, w którym Fundusz podkreśla, że świadczeniodawcy są zobowiązani do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy, a więc i przyjmowania pacjentów wymagających wentylacji nieinwazyjnej
 • Jak wskazuje stowarzyszenie, w komunikacie "zapomniano odnieść się do tego, że limity zostały już wyczerpane, a problem nadlimitowych wykonań pozostaje od lat nierozwiązany"
 • Stowarzyszenie apeluje do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o spotkanie i wskazuje, że brak dialogu z pacjentami to ryzykowanie ich zdrowiem i życiem
 • Na apel stowarzyszenia odpowiedział Rzecznik Praw Pacjenta pisząc, że jest świadomy problemu i wystąpił w tej sprawie do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Sprawdź: Będzie więcej przypadków Omikrona w Polsce. Dwa ogniska pod lupą sanepidu

Narodowa Strategia Onkologiczna. 13,4 mln zł na opiekę nad rodzinami z grup podwyższonego ryzyka

Wstrzymane przyjęcia pacjentów wymagających respiratoterapii

W Polsce jest 9 tys. osób, które korzystają z respiratora w warunkach domowych. Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował obniżkę wyceny tego świadczenia nawet o 60 proc. 

- Z początkiem grudnia świadczeniodawcy zdecydowali o czasowym wstrzymaniu nowych przyjęć dorosłych pacjentów wymagających respiratoterapii do końca 2021 r. z możliwością przedłużenia, jako głos sprzeciwu wobec stanowiska Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, według którego środki na wentylację domową nieinwazyjną dla pacjentów dorosłych mają zostać bardzo ograniczone - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM!.

- W opinii wielu osób raport AOTMiT został przygotowany w oparciu o nierzetelne dane. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że Agencja, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia, a co gorsza Ministerstwo Zdrowia zamknęło się na nas, pacjentów. Brak ujęcia perspektywy pacjentów jest dla nas absolutnie niezrozumiały - komentuje Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Na Rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM!

- Podejmowaliśmy wiele prób umówienia się na spotkanie
z przedstawicielami ministerstwa, ale bezskutecznie. Patrząc na to, co dzieje się teraz czujemy się zdruzgotani i w sytuacji bez wyjścia, dlatego rozumiemy kroki, które podjęli świadczeniodawcy, którzy muszą czuć się podobnie. Wobec braku jakiegokolwiek dialogu komunikat NFZ jest tym bardziej krzywdzący - dodaje Rusnarczyk.

Czytaj: Pacjenci wentylowani mechanicznie w domu apelują do RPP, MZ i AOTMiT. "Nie odbierajcie nam szansy na życie!"

"Pacjenci mają wentylować się workami samorozprężalnymi?". Zamieszanie wokół zmiany wyceny świadczeń

Prośba do ministra zdrowia o wstrzymanie taryf i pilne spotkanie

Na stronie internetowej NFZ poinformował, że umowy zawarte przez świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia powinny być realizowane zgodnie z postanowieniami tej umowy.

Jak zauważa Stowarzyszenie, oznacza to, że świadczeniodawca jest zobowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.

- Fundusz zdaje się zapomniał jednak o tym, że narzucone na niego limity świadczeń są mocno ograniczone, a przez to wielu podopiecznych ma ograniczony dostęp do tego świadczenia i opóźniają właściwe leczenie - tłumaczy prezes.

- To dlatego m.in. zabiegaliśmy o spotkanie. Wierzymy, że wiele z tych kwestii można wyjaśnić. Prosimy ministra zdrowia o wstrzymanie taryf oraz o spotkanie - dodaje.

Czytaj: Ekspert Rady Medycznej: służba zdrowia ledwie zipie. "Szczepienie na COVID-19 co sezon"

Zakażona pielęgniarka z fałszywym paszportem covidowym. Zmarło trzech pacjentów

Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje w AOTMiT

W oświadczeniu Stowarzyszenia czytamy, że do apelu o spotkanie z ministrem zdrowia przyłączają się kolejni pacjenci.

- Obecnie jestem na wentylacji mechanicznej i korzystam z respiratora i koncentratora tlenu. Sprzęt ten jest mi niezbędny do życia, bez niego nie mam możliwości normalnego funkcjonowania. Cieszę się, mogąc korzystać z respiratora w domu, ponieważ mogę być z najbliższymi. Nie wyobrażam sobie teraz pobytu w szpitalu - pisze Elżbieta Kożuch, członek Stowarzyszenia Jednym Tchem!.

- Kiedy przechodziłam zapalenie płuc i przebywałam w szpitalu, ordynator po ustabilizowaniu mojego stanu wypisał mnie do domu mówiąc, że tam będę bezpieczniejsza, bez ryzyka narażenia na bakterię. Dlatego proszę zróbcie wszystko aby tacy ludzie jak ja i inni, którzy będą musieli korzystać z respiratora mogli być w domu z rodziną - dodaje.

Na apel stowarzyszenia odpowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

- Szanowni Państwo, jesteśmy świadomi problemu. Wystąpiliśmy w tej sprawie do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Czekamy na odpowiedź - napisał na Twitterze RPP.

Czytaj: RPO pisze do MZ i NFZ. Chodzi o pacjentów wymagających domowej wentylacji

NFZ zapłaci mniej za fizjoterapię. KIF tłumaczy: po udarze i wypadku nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty

Lista leków, których brakuje w aptekach w grudniu 2021. "Najdłuższa od kilku kwartałów"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze