Pacjenci będą nadużywać tomografii komputerowej?

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 08:55

Zniesienie przez ministra zdrowia limitów na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny może się przyczynić do tego, że pacjenci częściej niż dotychczas będą chcieli od lekarzy skierowań na te badania.

Pacjenci będą nadużywać tomografii komputerowej?
Zniesienie limitów na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny to na razie tylko ustna deklaracja resortu zdrowia. Fot. Archiwum

Skoro placówki leczące w ramach NFZ nie będą musiały pilnować liczby zakontraktowanych wcześniej badań, to presja pacjentów na badania może być jeszcze większa niż obecnie - uważa Gazeta Wyborcza.

Dodatkowo, jak uważa Gazeta, o dobre USG znacznie jednak dziś trudniej niż o tomografię. I to nie z powodu kolejek. Brakuje nowoczesnego sprzętu, a lekarzom przeszkolenia.

Ministerstwo Zdrowia powinno wydać rozporządzenie, które regulowałoby, których pacjentów i kiedy należy kierować na badania obrazowe. Potrzebne są też jednolite skierowania, bo dziś lekarze wypisują je także na receptach, nie podając powodu badania.

Zniesienie limitów to na razie tylko ustna deklaracja resortu zdrowia. Minister zdrowia  Łukasz Szumowski nie poprzedził swojego wystąpienia wydaniem formalnej decyzji o poszerzenie listy świadczeń nielimitowanych. Są na niej porody, leczenie zawałów, transplantacje oraz leczenie w ramach pakietu onkologicznego. Tomografii i rezonansu na razie nie ma. 

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum