Pabianice: zakład opiekuńczo-leczniczy zostanie zlikwidowany?

Autor: Express Ilustrowany/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2010 13:07

Nad pabianickim Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym ciąży widmo likwidacji. Powód: brak porozumienia z NFZ co do dziennej stawki za pobyt pacjenta.

Starzenie się społeczeństw i koszty z tym związane są wyzwaniem dla systemów ochrony zdrowia w wielu krajach europejskich.

Jak podaje Express Ilustrowany, władze Pabianic przyznają, że ZOL przestał przyjmować pacjentów i jest „wygaszany”. Miastu zależy na placówce, ale chce by funkcjonowała w innym systemie organizacyjnym, gdyż na obecną go nie stać.

ZOL funkcjonuje obecnie w strukturach Pabianickiego Centrum Medycznego sp. z o.o., które nie zamierza finansować prowadzonej tam działalności medycznej zadłużając się i to krótko po powołaniu spółki do życia.

Dzienna stawka za pobyt pacjenta w ZOL jaką zaoferował Fundusz nie była dla kierownictwa Pabianickiego Centrum Medycznego wystarczająco zadowalająca, by podpisać kontrakt. Z nieoficjalnych wiadomości uzyskanych przez Express wynika, że kwota proponowana przez NFZ wyniosła 78 zł, PCM żądało 113 zł.

Obecnie w placówce przebywa ok. 30 pacjentów na 80 łóżek. Nowi nie są przyjmowani. Na miejsce w innych zakładach opiekuńczo-leczniczych w regionie trzeba czekać po kilka miesięcy.

Więcej w Ekspresie Ilustrowanym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum