Pabianice: pozytywne sygnały po rozmowach

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2009 19:45

Na szczęście oddala się widmo ewakuacji szpitala w Pabianicach. Co prawda nie podpisano jeszcze porozumienia, ale ustalono "warunki brzegowe", zostanie też zmieniony harmonogram spłaty zadłużenia - poinformowała portal rynekzdrowia.pl Katarzyna Godlewska, rzecznik prasowy szpitala.

- Jutro (wtorek, 11 sierpnia - red.) prawdopodobnie podpisane zostaną warunki brzegowe. Rozmowy będą kontynuowane. Mamy nadzieję, że strony dojdą do porozumienia - mówi nam rzecznik.

Pabianicki szpital jest zadłużony na ponad 100 mln zł. Konta SPZOZ Pabianice po raz kolejny zostały zablokowane przez wierzycieli, co oznacza, że pracownicy nie dostaną na czas uposażeń. Nie ma również środków na finansowanie bieżącej działalności lecznicy.

- Obecnie mamy 346 hospitalizowanych osób, nie licząc pobytów dziennych na psychiatrii i rehabilitacji - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Godlewska. - Sytuacja jest dramatyczna. Zapas leków skończy się najdalej za dwa dni, a na zakup nowych nie mamy obecnie środków.

Zbigniew Dychto, prezydent Pabianic, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl nie ukrywa, że cała nadzieja w negocjacjach z firmą Electus SA, które w poniedziałek (10 sierpnia) rozpoczął Marcin Ostojski, likwidator SPZOZ Pabianice.

- Electus zablokował konta 27 lipca, dosłownie na kilka dni przed terminem, w którym na jego konto miała wpłynąć rata spłaty zobowiązań, tj. przed 31 lipca - informuje Katarzyna Godlewska. - Znajdowały się tam środki w wysokości około 800 tys. zł, przygotowane nie tylko dla Electusa, ale także dla ZUS. Faktem jest, że jedna rata dla firmy Electus wynosi 1 mln zł, ale na uzupełnienie tej kwoty pozostawało kilka dni.

- Nasze porozumienia ze szpitalem w Pabianicach przestały funkcjonować już w kwietniu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wioleta Błochowiak, wiceprezes Electus SA. - Ponieważ nie można było liczyć na regularne wpłaty, próbowaliśmy zawierać krótkie, przejściowe umowy, które, jak sądziliśmy, dawały realne możliwości spłacania zadłużenia i stanowiły szansę na uporządkowanie sytuacji. Okazało się jednak, że także z nich szpital nie był w stanie się wywiązać.

Wioleta Błochowiak podkreśla, że Electus SA nadal może dojść do porozumienia z pabianicką lecznicą, ale pod warunkiem, że zawarte porozumienia będą przestrzegane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum