Pabianice: pikieta ws. likwidacji oddziału ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 19:14

Kilkadziesiąt osób demonstrowało w piątek (13 stycznia) po południu przed Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o. przeciwko m. in. niepodpisaniu przez Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ kontraktu dla SOR-u.

Pikietę szpitala, który należy do miasta, zorganizowali działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) z województwa łódzkiego. Protestowali także przeciwko brakowi kontraktu dla poradni okulistycznej dla dzieci i gabinetu stomatologicznego w pabianickim gimnazjum nr 3.

- Gabinet istniał przez 40 lat. Każdego roku ponad tysiąc dzieci z biedniejszych rodzin korzystało z jego usług. Obecnie jest zamykany - powiedział szef pabianickiego SLD Tomasz Jura.

Jego zdaniem polityka Łódzkiego OW NFZ doprowadziła do bardzo trudnej sytuacji wiele placówek ochrony zdrowia w województwie łódzkim. Aby przeciwko temu zaprotestować SLD chce, poprzez internetowe portale społecznościowe, "zarzucić" skrzynki mailowe łódzkiego NFZ listami protestacyjnymi.

- Zależy nam, żeby takich maili protestacyjnych zostało wysłanych kilka tysięcy. Mamy nadzieję, że skalą protestu doprowadzimy do tego, że urzędnicy NFZ przemyślą te decyzje - podkreślił Jura.

Pabianickie Centrum Medyczne to nie jedyny szpital w Łódzkiem, który od stycznia nie ma kontraktu na prowadzenie szpitalnego oddziału ratunkowego. Z powodu braków w wyposażeniu odrzucono oferty szpitala im. Barlickiego w Łodzi, a w województwie szpitali w: Wieluniu, Zgierzu, Pabianicach, Brzezinach i Skierniewicach.

W tych szpitalach zamiast na SOR-y podpisywane są umowy na izby przyjęć. Niektóre placówki zapowiedziały uzupełnienie sprzętu i prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego będą starały się ponownie o kontrakty na prowadzenie oddziałów ratunkowych.

Problemy z nowymi kontraktami mają także miejskie placówki ochrony zdrowia w Łodzi. Zaniepokojenie wynikami konkursu NFZ na świadczenie opieki zdrowotnej na terenie Łodzi wyrazili ostatnio łódzcy radni. Domagają się zwiększenia środków będących w dyspozycji oddziału NFZ oraz ogłoszenia dodatkowego konkursu na świadczenie usług medycznych.

Według wyliczeń wydziału zdrowia i spraw społecznych łódzkiego magistratu w 2012 r. miasto może stracić nawet 15 mln zł z powodu przegranych w konkursach na kontrakty dotyczące ochrony zdrowia. Do NFZ trafiło kilkadziesiąt odwołań z miejskich przychodni specjalistycznych w Łodzi, które nie dostały kontraktów mimo, że - jak przekonują - dysponują nowoczesnym sprzętem i wysoko wykwalifikowanym personelem medycznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum