Pabianice: jest porozumienie z wierzycielami

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 13 sierpnia 2009 21:21

Jest porozumienie z firmą Electus i ZUS-em, wierzycielami SPZOZ w Pabianicach, którzy od kilkunastu dni blokują konta lecznicy - poinformował PAP.

Pabianice: jest porozumienie z wierzycielami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Efekty porozumienia pojawi się jednak dopiero w poniedziałek 17 sierpnia.

– W związku z tym, że w piątek (14 sierpnia - red.) ZUS nie pracuje, to nie ma możliwości wysłania stosownych wniosków do komornika o odblokowanie kont szpitala. Powoduje to, że porozumienie nie ma odzwierciedlenia w dokumentacji, która znajduje się zarówno u komornika jak i w NFZ – powiedział likwidator SPZOZ Pabianice, Marcin Ostojski. – Wszystko musi poczekać do poniedziałku i liczę, że wówczas nastąpi wymiana dokumentów i przesłanie pieniędzy szpitalowi.

Zablokowanie kont przez wierzycieli groziło pacjentom ewakuacją. Likwidator przyznał, że nie może złożyć ostatecznej deklaracji, że do niej nie dojdzie, ale liczy, że w poniedziałek wszystko się ułoży. Po przekazaniu środków z NFZ i odblokowaniu kont będzie możliwe m.in. wypłacenie zaległych pensji pracownikom szpitala i uzupełnienie zapasów leków. Do tego czasu placówka nadal będzie przyjmować pacjentów tylko w stanach zagrożenia życia.

Pabianicki szpital jest zadłużony na 100 mln zł. Z wierzycielami ma problemy od kilku miesięcy. Władze miasta uznały, że jedyną szansą na uratowanie szpitala jest przystąpienie do rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale”.

W kwietniu br. powołana została przez miejski samorząd spółka prawa handlowego Pabianickie Centrum Medyczne i rozpoczął się proces likwidacji SP ZOZ-u. W październiku w jego miejsce ma rozpocząć działalność niepubliczny ZOZ. Władze miasta mają nadzieję, że samorząd uzyska na oddłużenie szpitala z rządowego programu ok. 70 mln zł. Pozostałą część zadłużenia – ok. 30 mln zł – Pabianice będą musiały wziąć na siebie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze