PAP,pwx/Rynek Zdrowia | 14-03-2019 07:30

PZU przejmie Falck Centra Medyczne i NZOZ Starówka

PZU przejmie 100 proc. udziałów w spółce Falck Centra Medyczne oraz w spółce NZOZ Starówka - poinformował w środę (13 marca) prezes PZU Życie Roman Pałac.

PZU przejmie 100 proc. udziałów w spółce Falck Centra Medyczne. Fot. strona internetowa Falck (zdj. ilustracyjne)

Prezes poinformował, że dzięki tej akwizycji liczba placówek w sieci należącej do PZU Zdrowie zwiększy się z 65 do 97.

Jak podaje PZU, będzie to największa akwizycja polskiego operatora medycznego. Przejęte centra medyczne zlokalizowane są w 14 miastach na terenie całej Polski. Łącznie pracuje w nich ponad 1100 osób. Transakcja jest uwarunkowana uzyskaniem zgody UOKiK.

Przychody z segmentu Zdrowie PZU w 2018 roku wyniosły 575 mln zł i zgodnie ze strategia w 2020 roku wzrosnąć mają one do 1 mld zł. 

PZU na swojej stronie internetowej informuje, że segment PZU Zdrowie konsekwentnie rozwija sieć medyczną. Ponadto współpracuje z 2100 ośrodkami zdrowia w 500 miastach w całej Polsce. Blisko 2,3 miliona klientów korzysta z usług medycznych oferowanych przez PZU. Przełożyło się to na wzrost przychodów w 2018 roku o 26 proc. do 575 mln zł.

Z informacji przekazanej w czwartek (14 marca) mediom przez Annę Górecką z biura prasowego Grupy PZU wynika, że transakcja obejmie 32 placówki w ramach części ambulatoryjnej Falcka, bez segmentu ratownictwa medycznego.

Przejęte centra medyczne zlokalizowane są w 14 miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Słupsku i Ustce. Łącznie pracuje w nich ponad 1100 osób. Wśród przejętych placówek są zarówno wielospecjalistyczne centra medyczne zlokalizowane w dużych miastach, przychodnie przyzakładowe jak również warszawska sieć Starówka, obecna z przychodniami rodzinnymi także w mniejszych miejscowościach wokół stolicy.

Przejęte przez PZU centra medyczne Falck oferują m.in.: porady internistyczne i specjalistyczne, badania diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, usługi stomatologiczne czy zabiegi rehabilitacyjne. 

Jak tłumaczy cytowana w informacji dla mediów Julita Czyżewska, prezes zarządu PZU Zdrowie, przejęcie centrów medycznych Falck to największy projekt akwizycyjny PZU Zdrowie.

- Z uwagi na dynamicznie zwiększającą się liczbę klientów w ramach Opieki Medycznej PZU taka forma rozszerzenia naszej sieci była niezbędna. Wybraliśmy podmiot o dobrej renomie na rynku, z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze zarówno klientów indywidualnych jak i korporacyjnych. Poprzez włączenie kolejnych 32 placówek do sieci PZU Zdrowie będziemy w stanie zapewnić dostęp do opieki medycznej osobom mieszkającym zarówno w dużych, jak i średnich i mniejszych miastach - mówi prezes Julita Czyżewska.