PZU chce odkupić od państwowych gigantów firmy medyczne

Autor: pb.pl/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2014 10:19

PZU SA chce wejść na rynek usług medycznych i odkupić od państwowych gigantów przemysłowych szpitale, przychodnie i uzdrowiska. Dla kupca wartością jest zagwarantowana baza tysięcy klientów pracowników koncernów.

Według nieoficjalnych informacji Pulsu Biznesu, PZU kończy negocjacje z PKN Orlen na temat przejęcia Orlen Mediki, operatora dwóch przychodni w Płocku, z rocznymi obrotami na poziomie 25 mln zł i PROF-MED, operatora dwóch placówek we Włocławku z 5 mln zł obrotów.

Od dłuższego czasu ubezpieczyciel nie ukrywa, że sektor medyczny jest dla niego interesujący. PB twierdzi, że posiadanie sieci znacząco poprawiłoby pozycję PZU na rynku polis medycznych, którego wartość po wejściu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych liczona będzie w miliardach złotych rocznie.

Na marginesie trzeba jednak dodać, że ostatnio pojawiają się sygnały jakoby rząd - z uwagi na wybory - zamierzał wycofać się z pomysłu dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych (Rzeczpospolita z 10 marca). Niemniej jednak oficjalny termin przedstawienia założeń do projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych to marzec tego roku.

W każdym razie PZU ma poważne plany konsolidacji w sektorze medycznym. Wg PB, w strategię wpisane są inwestycje w trzech obszarach. Podstawowym jest opieka ambulatoryjna, czyli placówki typu przejmowanej właśnie Orlen Mediki.

Ryszard Trepczyński, członek zarządu PZU, odpowiedzialny za pion inwestycji wyjaśnia, że jego firma jest zainteresowana wszelkimi inwestycjami w obszarze ochrony zdrowia, bo wiążą się z biznesem ubezpieczeniowym. - Mamy na to pieniądze i mamy kompetencje - deklaruje. Dodaje: - Nie wykluczamy kolejnych inwestycji, a ich skala będzie zależna od okazji, jakie pojawią się na rynku.

PZU rozmawia nie tylko z PKN Orlen, zamierza także podjąć negocjacje z KGHM o Miedziowym Centrum Zdrowia, czyli najpotężniejszym szpitalu na Dolnym Śląsku. Ale KGHM w ciągu ostatnich lat zainwestował w szpital grube pieniądze i nie pali się do oddania go w obce ręce, choćby w obawie o reakcję związkowców. W orbicie zainteresowania ubezpieczyciela są też uzdrowiska.

Więcej: www.pb.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum