XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

PZN: nie będzie dofinansowania dla czasopism dla niewidomych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2014 19:11

Wydawane od ponad 60 lat przez Polski Związek Niewidomych czasopisma dla osób słabowidzących i niewidomych mogą przestać się ukazywać. W tym roku PFRON nie przyznał dofinansowania na ich publikację - alarmuje PZN. PFRON zapewnia, że decyzja nie jest ostateczna.

O zaistniałej sytuacji kierownictwo Polskiego Związku Niewidomych poinformowało na konferencji prasowej, zorganizowanej we wtorek (25 marca) w Warszawie.

Prezes zarządu głównego PZN Anna Woźniak-Szymańska poinformowała, że - jak co roku - Związek zgłosił w konkursie PFRON projekt dotyczący wydawania czasopism dla osób niewidomych i słabowidzących, jednak dofinansowania na ten cel nie otrzymał, mimo pozytywnej oceny projektu.

- Do dzisiaj nie mamy informacji, że środki finansowe na wydawanie czasopism otrzymamy. To ogromny problem społeczny, bo niewidome i słabowidzące dzieci oraz osoby dorosłe, przez to, że tych czasopism nie wydajemy, stają się osobami wykluczonymi, niemającymi dostępu do bardzo różnych informacji - powiedziała.

Woźniak-Szymańska zaznaczyła, że papierowych czasopism nie zastąpi prasa elektroniczna, bo - bez względu na wiek - nie wszystkie osoby niewidome korzystają z komputerów, a często w ogóle ich nie mają.

- Szczególnie osoby starsze nie wyobrażają sobie innego czytania, bo czytali całe życie Braille'm. Wiele z nich nawet nigdy nie podeszło do takiej próby, żeby uczyć się obsługi komputera - powiedziała.

Dodała, że wydawanie czasopism dla osób niewidomych nie jest przedsięwzięciem biznesowym i przedsiębiorcy nie są zainteresowani taką działalnością - PZN jest jedyną organizacją, która w takim zakresie wydaje czasopisma dla osób niewidomych.

Redaktor naczelna pism wydawanych przez PZN Ewa Fraszka-Groszkowska podkreśliła, że czasopisma wydawane przez Związek są nie tylko źródłem informacji i wymiany doświadczeń, ale też pełnią rolę edukacyjną.

- Dzieci słabowidzące i niewidome muszą włożyć więcej pracy i wysiłku w to, by opanować czytanie zwykłego druku i pisma Braille'a i w przyszłości czytać płynnie. Nabywaniu tej umiejętności te czasopisma mają służyć przede wszystkim - powiedziała.

Dotacja, jakiej PZN potrzebuje, by wznowić wydawanie czasopism, to ok. 500 tys. zł. Z własnych środków Związek co roku przeznacza na ten cel ok. 700 tys. zł.

Pytana o tę sprawę rzeczniczka PFRON Ewa Balicka-Sawiak zapewniła, że decyzja w sprawie braku dofinansowania projektu zgłoszonego przez PZN nie jest ostateczna. Jak wyjaśniła, znajduje się on na liście rezerwowej, a PZN otrzyma środki na jego realizację, gdy tylko znajdą się na to pieniądze.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum