PZ: problemy z receptami na Opolszczyźnie i Podkarpaciu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2011 19:01

Pacjenci z Opolszczyzny i Podkarpacia będą musieli płacić za leki refundowane przez NFZ, bo Fundusz nadal nie podpisał umów z lekarzami rodzinnymi zrzeszonymi Porozumieniu Zielonogórskim - podkreśla w rozmowie z PAP wiceprezes PZ Krzysztof Radkiewicz.

PZ: problemy z receptami na Opolszczyźnie i Podkarpaciu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
PZ ostrzega, że w całym kraju lekarzom z federacji kończą się recepty z ubiegłorocznych zapasów; aby wystawić nowe, muszą mieć numer tegorocznego kontraktu. Najgorsza sytuacja jest obecnie w województwach: opolskim i podkarpackim. Porozumienie przypomina także, że brak umów z NFZ powoduje, iż inni świadczeniodawcy mogą odmawiać pacjentom bezpłatnego wykonywania badań zleconych przez lekarzy z PZ.

– Mimo porozumienia i gwarantowania wypełnienia jego zapisów autorytetami: premiera Donalda Tuska i pani minister zdrowia Ewy Kopacz osobiście, NFZ do 14 stycznia 2011 roku nie podpisał z lekarzami umów na kontraktowanie, a to przecież jedno z podstawowych zadań Funduszu – powiedział Radkiewicz.

NFZ zaprzecza informacjom PZ. Informuje, że w oddziałach wojewódzkich NFZ „zostały podjęte wszelkie środki w celu sprawnego zawierania umów w oparciu o prawidłowo przygotowane wnioski".

Urzędnicy tak szybko, jak to jest możliwe, według kolejności zgłoszeń, rozpatrują tysiące wniosków złożonych w ostatnich dniach 2010 r. – podkreśla NFZ i zaznacza, że termin zawarcia umowy uzależniony jest także od rzetelnego wypełniania wniosków przez lekarzy.

Z kolei wiceminister zdrowia Jakub Szulc poinformował w piątek (14 stycznia), że zwrócił się do prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza o informację dotyczącą niepodpisanych kontraktów.

– Chociaż nie wszędzie udało się podpisać kontrakty, to trzeba mieć na uwadze, że negocjacje z Porozumieniem Zielonogórskim odbywały się pod koniec roku – zaznaczył Jakub Szulc. – Mam nadzieję, że w ciągu kilku dni problem niepodpisanych kontraktów zostanie rozwiązany.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum