PZ krytykuje tempo wprowadzenia nowych wzorów deklaracji wyboru

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2014 17:40

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego krytykują tryb wprowadzenia rozporządzenia w sprawie zmian deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej w podstawowej opiece zdrowotnej. Twierdzą, że na wprowadzenie zmian urzędnicy resortu zdrowia dali im jedynie dwa weekendowe dni.

11 czerwca minister zdrowia wydał rozporządzenie, które zmienia obowiązujące wzory druków deklaracji wybory świadczeniodawcy (opublikowano je w Dzienniku Ustaw RP 13 czerwca). Od 15 czerwca obowiązują nowe wzory dokumentów. Na wprowadzenie zmian urzędnicy dali lekarzom dwa weekendowe dni.

- Ministerstwo Zdrowia radośnie obwieściło w piątek, że od niedzieli wchodzą w życie nowe druki deklaracji. Widać w tym butę i bezczelność tworzących prawo. Lekarze rodzinni, a więc ci, którzy zbierają deklaracje, są najlepiej zinformatyzowaną grupą w systemie. Pracujemy na określonym oprogramowaniu. A ministerstwo daje dwa dni, i to weekendowe, na dostosowanie i aktualizację oprogramowania. Nie ma żadnych okresów przejściowych - mówi Joanna Szeląg z Porozumienia Zielonogórskiego w Białymstoku.

Wojciech Perekitko, prezes Lubuskiego Porozumienia Zielonogórskiegozwraca sie wprost do resortu: - Panie i Panowie z ulicy Miodowej 15 w Warszawie, bardzo Was proszę, miejcie litość nad pacjentami i personelem medycznym. Czy wiecie ile teraz będzie trwało zapisywanie do przychodni jednej rodziny z dziećmi? Wiecie ile to dodatkowo mitręgi biurokratycznej i kradzieży czasu przeznaczonego dla pacjentów? Wiecie ile to objętościowo zajmie nam miejsca w szafach, szafkach i biurkach?

Joanna Zabielska-Cieciuch z  Porozumienia Zielonogórskiego w Białymstoku zauważa z kolei, że zawsze jest szansa, że programiści nie zdążą, że wielu lekarzy się nie zorientuje na czas. - Skrupulatny NFZ będzie mógł za parę lat zakwestionować przy kontrolach i zażądać zawrotu "nienależnie pobranych środków" wraz z odsetkami. Takie działania NFZ już przerabialiśmy i znamy konsekwencje "niewłaściwego" druku. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum