PZ alarmuje: NFZ gra możliwością utraty ważności deklaracji wyboru lekarza

Autor: PAP, NFZ/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2010 18:57

Zdaniem wiceprezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie (PZ) Krzysztofa Radkiewicza, postanowienie NFZ, z którego wynika, że deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej mogą stracić ważność od nowego roku to szantaż wobec lekarzy POZ domagających się zwiększenia poziomu finansowania.

PZ alarmuje: NFZ gra możliwością utraty ważności deklaracji wyboru lekarza

Jak informował portal rynekzdrowia.pl Fundusz opublikował w czwartek (16 grudnia) komunikat z którego wynika, że jeżeli świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej do 31 grudnia nie złożą wniosków o kontrakty na 2011 r., deklaracje pacjentów dotyczące wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej stracą ważność od nowego roku.

– Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz i nadzorująca go minister zdrowia Ewa Kopacz chcą doprowadzić do chaosu i konfrontacji z lekarzami, a stracą na tym przede wszystkim pacjenci – powiedział PAP Krzysztof Radkiewicz. Dodał, że lekarze zrzeszeni w PZ obejmują opieką medyczną 60 proc. pacjentów w skali kraju.

PZ domaga się wzrostu o 72 grosze tzw. stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie stawka wynosi 8 zł. NFZ podkreśla, że nie ma pieniędzy na taką podwyżkę.

Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad lekarzy należących do PZ, które zrzesza ponad 14 tys. członków. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum