PSL odpowiada na Polski Ład. Przesunięcie środków ze składki rentowej do NFZ i 30 proc. podwyżka dla służby zdrowia

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP31 maja 2021 13:44

Przesunięcie środków ze składki rentowej do NFZ oraz podniesienie pensji o 30 proc. dla wszystkich pracowników służby zdrowia – to odpowiedź PSL na Polski Ład.

PSL odpowiada na Polski Ład. Przesunięcie środków ze składki rentowej do NFZ i 30 proc. podwyżka dla służby zdrowia
PSL proponuje ryczałt 1 tys. zł na rok do wykorzystania w prywatnej służbie zdrowia/ Foto: Shutterstock
  • Proponujemy przesunięcie 2 proc. składki rentowej, jest to ok. 15 mld zł, do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz
  • PSL chce przeznaczenia całej akcyzy z alkoholu i papierosów na służbę zdrowia
  • PSL chce też, aby personel medyczny otrzymał 30 proc. podwyżkę

Na konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek przed szpitalem miejskim w Rzeszowie lider ludowców zaprezentował Plan dla Polski i propozycje w nim zawarte dla służby zdrowia.

Jak mówił, program jest dowodem na to, że PSL "nie mówi +nie+ dla nie, tylko przedstawia propozycje, pokazuje, co ma być zrobione".

Propozycje PSL dotyczące służby zdrowia

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza pandemia pokazała, że służba zdrowia wymaga nie tylko zwiększonego finansowali, ale przede wszystkim pomysłu, skąd wziąć te pieniądze i jak je zagospodarować.

- My proponujemy przesunięcie 2 proc. składki rentowej, jest to ok. 15 mld zł, do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlaczego możemy to zrobić? Ponieważ liczba rencistów w ostatnich dwóch latach zmniejszyła się z dwóch milionów na początku tego wieku, do poniżej 700 tys. w tym momencie - argumentował lider PSL.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, przesuniecie tych pieniędzy nie będzie uszczerbkiem dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a przeznaczone być mogą na rehabilitację czy diagnostykę.

Ryczałt na prywatną służbę zdrowia

Kolejnym pomysłem PSL jest przeznaczenie całej akcyzy z alkoholu i papierosów na służbę zdrowia. Jak podkreślił prezes ludowców, te dwie używki odpowiedzialne są za wiele chorób.

Lider PSL ocenił również, że należy oddłużyć szpitale, które - jak mówił - zadłużone są na 15 mld zł.

W propozycji PSL jest też reforma zarządzania systemem ochrony zdrowia.

- Powinien być jeden gospodarz, który koordynuje działanie, nie proponujemy zmiany nadzoru właścicielskiego, ale ważne jest to, żeby ktoś koordynował pracę szpitali w regionie. Proponujemy, żeby to był samorząd województwa, marszałek województwa - powiedział i zaznaczył, że PSL opowiada się przeciw nacjonalizacji szpitali.

PSL chce też, aby personel medyczny otrzymał 30 proc. podwyżkę. -To jest racjonalna podwyżka - dodał.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że wśród ich pozycji jest też ryczałt 1 tys. zł na rok do wykorzystania w prywatnej służbie zdrowia.

-Nie możesz się dostać do publicznej ochrony zdrowia, to idziesz do prywatnego gabinetu, tam uzyskujesz poradę, bierzesz rachunek. Na koniec roku ten 1 tys. zł będziesz mógł odebrać; te pieniądze po prostu będą ci zwrócone, bo państwo nie wywiązało się ze swojego obowiązku" - mówił lider PSL.

Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządu, aby ich propozycje były rozpatrywane jeszcze w tym roku. - Ochrona zdrowia to jest wspólna sprawa, oczekujemy porozumienia ponad politycznego, inaczej żadna reforma zdrowia nie będzie możliwa - powiedział.

Lider PSL w poniedziałek weźmie też udział w Leżajsku w otwarciu wystawy poświęconej Józefowi Zychowi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum