PRFON: poznaliśmy przyszłoroczny plan finansowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 października 2008 18:22

Posłowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowali w środę budżet Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2009 r. Największa część wydatków PFRON zostanie przeznaczona na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych - 1 mld 990 mln zł. Jak podkreślił prezes PFRON Wojciech Skiba, jest to o 20 proc. więcej niż w roku 2008.

Przychody PFRON na przyszły rok zaplanowano na 4 mld 594 mln zł, z czego zasadniczą część, tj. 3,5 mld zł stanowić będą wpłaty od przedsiębiorców stanowiące de facto kary za niezatrudnianie odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych.

Komisja uwzględniła poprawkę zgłoszoną przez posłankę PO Magdalenę Kochan. Chodzi o przesunięcie środków z tzw. stanu Funduszu na 31 grudnia 2009 r. do organizacji pozarządowych oraz na realizację programów wspieranych ze środków UE. W pierwszym przypadku chodzi o kwotę 55 mln zł, w drugim - o ponad 19,3 mln zł.

Najwięcej zastrzeżeń zgłaszali posłowie PiS i Lewicy. Podstawowe obawy dotyczyły tego czy samorządy, którym ma być przekazane więcej zadań zleconych, dadzą sobie radę wobec zmniejszenia środków na ich realizację.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda przypomniał, że według przeprowadzonych przez rząd badań, samorządy tylko 2 proc. środków przeznaczają na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Natomiast aż 98 proc. powierzonych im pieniędzy kierują na tzw. turnusy rehabilitacyjne.

- Z turnusów tych korzystają przeważnie emeryci i renciści o niewielkim stopniu niepełnosprawności, dla których są to po prostu dodatkowe wczasy - mówił Duda.

Dodał, że tę sytuację trzeba zmieniać. Decentralizacja środków jest jednak dobrym sposobem dotarcia do rzeczywistych potrzeb niepełnosprawnych.

- Najlepiej znają je bowiem samorządy i to właśnie one mogą najlepiej wspierać lokalne organizacje, które mają pomysły odpowiednie do potrzeb ich środowisk - podkreślił wiceminister.

Posłowie dyskutowali też na temat zmniejszenia środków dla organizacji pozarządowych. Jak wyliczyła Prezes Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych Krystyna Mrugalska, z kwoty 668 mln zł w 2008 r. zmniejszą się one do 447 mln zł w 2009 r.

- To specyficzna odwaga tak utrudniać życie organizacjom pozarządowym i to do tego pomagającym osobom niepełnosprawnym - powiedziała posłanka Lewicy Anna Bańkowska.

Prezes PFRON wyjaśnił, że tegoroczne, wyższe niż zakładano środki, jakie otrzymały te organizacje, wiążą się z dużym wzrostem zatrudnienia, a w efekcie i wzrostem składek od przedsiębiorców. Dodatkowe pieniądze przeznaczono zatem na program „Sprawny dojazd", w ramach którego finansowano zakup samochodów dla niepełnosprawnych.

- Była to jednak akcja jednorazowa, a w przyszłości spodziewamy się spadku składek od firm, które mamy nadzieję będą zatrudniać coraz więcej osób niepełnosprawnych i unikną kar, jakie obecnie wpłacają do PFRON - powiedział prezes PFRON Wojciech Skiba.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum