PPOZ: resort zdrowia zerwał negocjacje ws. zasad funkcjonowania POZ

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2014 13:35

Zamiast kontynuować negocjacje prowadzone od tygodni w zakresie ustalenia zasad funkcjonowania POZ w roku 2015, resort przekazał świadczeniodawcom projekty wraz z formularzem do głosowania, zrywając tym samym negocjacje - informuje Bożena Janicka prezes PPOZ.

PPOZ: resort zdrowia zerwał negocjacje ws. zasad funkcjonowania POZ
Fot. PPOZ

Zaznacza, że 19 listopada minister zdrowia ogłosił plebiscyt na wybór jednego z dwóch wariantów finansowania świadczeń w POZ na rok 2015, z których żaden nie został uzgodniony do końca z reprezentacją świadczeniodawców.

Przypomina jednocześnie, że trwające od tygodni negocjacje w zakresie ustalenia warunków udzielania świadczeń  w podstawowej opiece zdrowotnej na rok 2015 - w tym realizacji pakietów onkologicznego  i antykolejkowego - miały obejmować kolejne spotkania w dniach 20 lub 21 listopada. Zaplanowano dalsze rozmowy o zakresie badań diagnostycznych w POZ, informatyzacji i zakresu sprawozdawczości, finansowania świadczeń oraz projektów zarządzeń prezesa NFZ.

- Zamiast spotkania i dalszych negocjacji, minister zdrowia spotkał się z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ i nakazał przekazanie do wszystkich świadczeniodawców, a jest ich około 6000 w Polsce - ankiet , wzorów oznakowań pakietu onkologicznego wraz z dwoma rozbieżnymi projektami zarządzeń prezesa NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2015, z wnioskiem o dokonanie wyboru przez świadczeniodawców i przekazanie wyniku wraz z uwagami do 24 listopada br. - informuje Bożena Janicka.

Dodaje, że minister zdrowia nie uznał za zasadne dokończenie prowadzonych negocjacji, a wręcz przeciwnie - postanowił pominąć już dokonane ustalenia.

- To nie jest tworzenie racjonalnego prawa. Mając na uwadze wcześniejsze spotkania, gdzie doszło do wyraźnego zbliżenia stanowisk, co dobrze rokowało dalszym negocjacjom i zawarciu umów na 2015 rok ze świadczeniodawcami POZ, absolutnie niezrozumiałe są obecne działania ministra zdrowia, Działania te niweczą dotychczasowe niedokończone uzgodnienia, zrywając prowadzone negocjacje, a tym samym stawiając pod dużym znakiem zapytania możliwości zawarcia umów na rok 2015 - ocenia Bożena Janicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum