PPOZ pyta o ceny gazu w przychodniach. Co gdy ulgi się skończą?
Ministerstwo Aktywów Państwowych uspokaja, że wprowadziło ochronę taryfową dla POZ w sprawie podwyżek cen gazu. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wskazuje, że jest to rozwiązanie jedynie tymczasowo i pyta co dalej?

- Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia interweniowało u premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w sprawie gigantycznych podwyżek gazu
- - Podwyżki cen paliw gazowych stanowią zagrożenie płynności finansowej szpitali i przychodni. Bez wsparcia dostępność pacjentów do świadczeń będzie poważnie zagrożona - alarmowało Porozumienie
- W nadesłanej odpowiedzi Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśla, że ochrona taryfowa objęła tzw. odbiorców wrażliwych w tym m.in. podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych
- Porozumienie wskazuje zaś, że jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe i zadaje pytanie, jaki los czeka podmioty po upływie terminu ulgowego traktowania placówek, skoro rosną wszystkie koszty?
NFZ ogłosił koniec dodatków covidowych
"Pozostawienie POZ z olbrzymimi rachunkami spowoduje zamykanie się kolejnych poradni"
Po ogromnym wzroście cen gazu od początku 2022 roku Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia interweniowało u premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
W przesłanym piśmie Porozumienie wyliczało, że "opłaty z nieco ponad 4 tys. zł wzrosły do ponad 20 tys. Rachunek matematyczny jest prosty. To kilkaset procent więcej".
- Wszechobecne podwyżki przy braku wsparcia dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli pozostawienie ich z olbrzymimi, druzgocącymi wręcz rachunkami, terminami płatności spowoduje zamykanie się kolejnych poradni - podkreślało Porozumienie.
"Zamrożenie cen paliw gazowych i gwarantuje stałą cenę za gaz na 2022 rok"
W przesłanej odpowiedzi do pisma Porozumienia, Cezary Falkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Spółek Paliwowo Energetycznych Ministerstwa Aktywów Państwowych zapewnia, że "ochrona taryfowa objęła tzw. odbiorców wrażliwych w tym m.in. podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, w zakresie, w jakim
zużywają paliwo gazowe na potrzeby udzielania tych świadczeń".
Wskazuje też, że podmioty te będą płaciły za gaz według takich samych stawek jak odbiorcy indywidualni.
- Zgodnie z ustawą to rozwiązanie przewidziane jest do końca 2023 roku. Uchwalona ustawa przewiduje dla podmiotów objętych taryfą zamrożenie cen paliw gazowych i gwarantuje stałą cenę za gaz na 2022 rok bez względu na wzrost ceny rynkowej w tym czasie - tłumaczy.
PPOZ pyta o rosnące koszty. "Ile placówek da radę tak funkcjonować?
Do odpowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych odniosło się Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.
- Dobrze, że podejmowane są chwilowe zmiany, które chociaż w części ograniczą rosnące niemedyczne wydatki w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, ale niepokój , że jest to krótkotrwałe pozostaje - pisze w komunikacie Porozumienie.
- Wraz z nim ciągle aktualne jest pytanie: jaki los czeka podmioty po wskazanych terminach, biorąc pod uwagę rosnące koszty wszystkiego wokół? Ile placówek da radę tak funkcjonować? - zapytuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)