PPOZ proponuje przedłużyć obecne umowy z NFZ na dwa miesiące

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP25 czerwca 2021 15:30

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) poinformowali w piśmie skierowanym do wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, że przedłużają wszystkie obecne umowy tylko do 31 sierpnia. Przyczyną takiej decyzji jest niewyjaśniona sytuacja w zakresie teleporad.

Organizacje zrzeszające lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej proponują okres przejściowy do czasu ostatecznego kształtu umów. Fot. Shutterstock
  • PPOZ proponuje przedłużenie umów z NFZ na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej o dwa miesiące
  • Federacja Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie proponuje wydłużenia umów o 2 tygodnie
  • Termin przedłużenia umów z POZ-tami upływa w środę 30 czerwca.

"Już kilka tygodni temu w piśmie do Centrali NFZ zwracaliśmy uwagę na problemy ze wskazanym przez NFZ procentowym udziałem teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej względem wszystkich udzielanych porad. Wskazywaliśmy na konieczność poprawy sprawozdawczości w tym zakresie oraz zobowiązaliśmy się do dokonania szczegółowej analizy sytuacji w podmiotach, które mają udział teleporad wyższy niż 75 procent" - czytamy w piątkowym oświadczeniu prezes PPOZ Bożeny Janickiej.

Czas na wyjaśnienia i poprawki

Jak dodała prezes Janicka, w rozmowach z centralą NFZ i dyrekcją WOW NFZ wskazywano czas na wyjaśnienia i poprawki do końca sierpnia br.

- Zapewniliśmy NFZ o podjęciu działań mających na względzie doprowadzenie do spadku poziomu teleporad poprzez prawidłowe okodowanie, usunięcie błędów informatycznych, które jest najczęstszą przyczyną takich wskaźników - podkreśliła prezes Janicka.

Dodała: - Poinformowaliśmy, że w przypadku przyjęcia naszych propozycji, rozważamy podpisanie aneksów nawet do 30 czerwca 2022 roku, natomiast w przypadku wdrażania w życie kierunków proponowanych w projekcie zarządzenia prezesa NFZ z treścią, którego się nie zgadzamy i którą zaopiniowaliśmy negatywnie, obecne umowy przedłużymy aneksem na okres 2 miesięcy, czyli do 31 sierpnia br.

Konieczne dalsze rozmowy

Prezes Janicka zaznaczyła, że czas dwóch miesięcy jest potrzebny jest obu stronom do dalszych rozmów w tym zakresie, a zabezpieczenie ciągłości świadczeń pacjentom w gminach i powiatach jest najważniejsze i jest sprawą nadrzędną.

Z kolei z komunikatu zamieszczonego w czwartek na stronie Porozumienia Zielonogórskiego wynika, że organizacja ta, w trosce o pacjentów, którzy nie mogą zostać bez opieki, zaproponowała rozwiązanie tymczasowe - przedłużenie umów na dwa tygodnie (do 15 lipca), do czasu podpisania umów w ostatecznym kształcie. Czy uda się dojść Federacji PZ do porozumienia w takim terminie jest sprawą otwartą.

Propozycję przedłużenie umów do 15 lipca - Federacja PZ skierowała do wszystkich wojewódzkich oddziałów NFZ.

Termin do 30 czerwca jest nierealny

Porozumienie Zielonogórskie przypomniało, że 30 czerwca upływa termin obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tysiącach przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

W ocenie Porozumienia Zielonogórskiego nie ma realnej możliwości do ostatniego czerwca zakończyły się negocjacje między NFZ a środowiskiem świadczeniodawców POZ w sprawie warunków przedłużenia umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum