PPOZ: podwyżki dla pielęgniarek POZ najwcześniej w końcu lutego

Autor: PWX • • 29 stycznia 2016 09:42

Najwcześniej dopiero pod koniec lutego pielęgniarki i położne Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą liczyć na (obiecane z początkiem 2016 roku) podwyżki wynagrodzeń - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i tłumaczy dlaczego.

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Fot. archiwum

Jak wyjaśnia prezes PPOZ, znacząca większość świadczeniodawców w POZ rozlicza się drogą elektroniczną.

- Tymczasem w sprawie podwyżek dla pielęgniarek wymaga się od nas pisania oświadczeń i wypełniania dodatkowych papierowych dokumentów. Uważamy, że byłoby znacznie prościej i szybciej bez tylu dodatkowych „papierów”. Biurokracja tylko opóźnia sprawę - mówi Bożena Janicka.

Przypomina, że zgodnie z zapowiedziami podniesienie płac dla pielęgniarek w POZ miało nastąpić z początkiem 2016 roku. Tymczasem sprawa się opóźnia. Chodzi głównie o wymagania formalne: oświadczenia, opinie, potwierdzenia oraz o wyliczenie kwoty przez WOW NFZ. Kwestii tej poświęcone były między innymi spotkania jakie PPOZ prowadziło w Centrali NFZ jak również rozmowy z dyrekcją WOW NFZ.

- Okazuje się, że w związku z podwyżkami dla pielęgniarek będziemy musieli wypełniać specjalne, dodatkowe szablony oświadczeń i potwierdzeń na kwoty podwyżkowe, które zostaną wyliczone przez WOW NFZ, a których jeszcze nie ma, i na które czekamy - zaznacza prezes Janicka.

Wyjaśnia, że dodatkowo wymagane jest od pracodawców składanie oświadczenia zaopiniowanego przez izby pielęgniarskie, a także oświadczenia potrzebnego do sprawozdania do NFZ. - Uważamy, że „papierologia” i biurokracja tylko opóźniają procedury, co jest obecnie tematem wystąpienia do Ministra Zdrowia jak również do Prezesa NFZ - komentuje Bożena Janicka.

Jej zdaniem, najbardziej prawdopodobnym terminem wprowadzenia podwyżek jest koniec lutego. Do tego czasu NFZ ma przekazać środki finansowe na ten cel. Jak dodaje prezes PPOZ, NFZ zastrzega, że w przypadku niespełnienia wymogów formalnych, termin ten może się jeszcze przesunąć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum