PPOZ o dodatkowych pieniądzach dla przychodni: 3,7 zł na pacjenta na rok. "Rozmowy nie zostały zakończone"

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia01 grudnia 2022 09:00

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia komentuje informację o porozumieniu między lekarzami POZ a Ministerstwem Zdrowia oraz dodatkowych pieniądzach dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej.  – Na statystycznego pacjenta zadeklarowanego do podmiotu to 3,7 zł na cały 2023 rok, czyli 30 gr na miesiąc – wyliczają lekarze.

PPOZ o dodatkowych pieniądzach dla przychodni: 3,7 zł na pacjenta na rok. "Rozmowy nie zostały zakończone"
PPOZ komentuje kompromis w sprawie podstawowej opieki zdrowotnej. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
  • Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia komentuje informację o porozumieniu między lekarzami POZ a Ministerstwem Zdrowia oraz dodatkowych pieniądzach dla POZ
  • Prezes PPOZ w opublikowanym komunikacie podkreśla, że ze względu ma galopującą inflację, sytuacja w ochronie zdrowia jest bardzo ciężka, a "waloryzacji stawek, o które wnioskowali świadczeniodawcy PPOZ – nie widać"
  • - Centrala NFZ przesłała nam informację o stanie rozmów NFZ z Federacją PZ, w której to na rok 2023 przeznacza się dodatkowe środki finansowe w wysokości 140 milinów złotych dla POZ – czytamy 
  • - Wskazane wyżej środki nie są w stanie zniwelować narastającej inflacji, a tym samym utrzymać realnie obecnych nakładów na POZ i wynikających z nich zadań – alarmują lekarze

PPOZ komentuje dodatkowe pieniądze dla przychodni: 3,7 zł na pacjenta na rok

Przypomnijmy: 29 listopada w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym zasadom zawierania umów z POZ. Minister podkreślił, że podpisane porozumienie na okres 27 miesięcy gwarantuje stabilność systemu.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia jest innego zdania. Przypomina, że od kilku tygodni jest w trakcie negocjacji, dzięki którym można określić zasady finansowe i organizacyjne funkcjonowania POZ w 2023 roku.

- Obecna sytuacja jest szczególnie ciężka i groźna zarówno dla pacjentów, jak i świadczeniodawców, gdyż inflacja w ochronie zdrowia sięgająca 20 proc. znacząco drenuje środki finansowe przeznaczone na funkcjonowanie POZ, a waloryzacji stawek, o które wnioskowali świadczeniodawcy PPOZ - nie widać - wskazuje w komunikacie Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- W dniu wczorajszym (29 listopada – przyp. red.) o godzinie 12:55 Centrala NFZ przesłała nam informację o stanie rozmów NFZ z Federacją PZ, w której to na rok 2023 przeznacza się dodatkowe środki finansowe w wysokości 140 milinów złotych dla POZ, czyli na statystycznego pacjenta zadeklarowanego do podmiotu jest to 3,70 zł na cały rok 2023, czyli 30 gr na miesiąc (140 milionów:38 milionów Polaków) – wylicza.

W stanowisku podkreślono, że "pieniądze te (140 mln) nie są dedykowane wszystkim pacjentom, a tylko grupie dzieci i młodzieży, czyli Centrala NFZ przeznaczyła w POZ dodatkowo na 1 zadeklarowane dziecko na miesiąc aż 1,60 zł".

PPOZ uznaje, że negocjacje z NFZ nie zostały zakończone

- Wskazane wyżej środki nie są w stanie zniwelować narastającej inflacji, a tym samym utrzymać realnie obecnych nakładów na POZ i wynikających z nich zadań, gdyż finanse realnie spadają, a tym samym trudnym będzie utrzymać wykonywane świadczenia w POZ na tym samym jak dotychczas poziomie - alarmują lekarze. I zapowiadają "bardzo trudne miesiące" w podstawowej opiece zdrowotnej.

W związku z tym zarząd PPOZ wystąpił do Centrali NFZ, podkreślając, że rozmowy nie zostały zakończone, i apelem o dokończenie negocjacji z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej.

- Mając na uwadze bardzo ciężkie najbliższe miesiące wskazaliśmy konieczność zawarcia umów na okres 6 miesięcy, czyli do 30.06.2023 roku, gdyż przy braku waloryzacji stawek bazowych o inflacje - celem naszym jest bieżąca analiza sytuacji w POZ i oczywiście prowadzenie dalszych prac w tym obszarze, aby zapewnić pacjentom świadczenia usług medycznych przynajmniej  na dotychczasowym poziomie – podsumowuje w piśmie Janicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze