PPOZ nie zgadza się na proponowane warunki kontraktowania w 2014 r.

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 19 września 2013 15:04

Lekarze rodzinni z PPOZ sprzeciwili się podpisaniu umów na zaproponowanych im przez płatnika warunkach. Prezes NFZ zamierza unieważniać w 2014 r. wszystkie deklaracje pacjentów świecące się w systemie e-WUŚ na czerwono.

PPOZ nie zgadza się na proponowane warunki kontraktowania w 2014 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wynika z komunikatu wydanego przez Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, w środę (18 września) odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia z przedstawicielami NFZ. Na spotkaniu przekazano lekarzom nowe warunki umów kontraktowych na przyszły rok, które wywołały sprzeciw środowiska lekarzy rodzinnych.

Prezes NFZ zamierza unieważniać w 2014 roku wszystkie deklaracje świecące się w systemie e-WUŚ na czerwono. Zdaniem płatnika są to wyłącznie deklaracje ''martwych dusz''.

Z kolei zdaniem PPOZ system e-WUŚ nie jest źródłem wiarygodnych danych o aktualnym stanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych.

- Pacjenci, których zamierza usunąć pani prezes NFZ, to osoby w większości ubezpieczone. Potwierdzają to składanymi przez siebie oświadczeniami woli, a tego pani prezes nie jest chyba w stanie podważyć - komentuje spotkanie doktor Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Jak przekonuje dr Eugeniusz Michałek z zarządu PPOZ, w grupie planowanych do pozbawienia świadczeń POZ są np. chorzy na długich zwolnieniach lekarskich, chorzy na świadczeniach rehabilitacyjnych, dzieci i rodzinny posiadające uprawnienia do świadczeń w Polsce, gdzie obecnie mieszkają oraz ci chorzy, którzy na mocy poświadczenia z NFZ są ubezpieczeni, choć ubezpieczenie to pochodzi z innego kraju. Ponadto studenci, współmałżonkowie emerytów - osoby starsze i chore.

Barbara Janicka przekonuje, że lekarze rodzinni od lat czekają na dodatkowe świadczenia w POZ, rozszerzenie możliwości diagnostycznych  podpartych racjonalnym finansowaniem, ale - w jej opinii - najpierw należy rozmawiać o wiarygodności danych podawanych przez eWUŚ.

Czytaj też. Porozumienie Zielonogórskie odpowiada Funduszowi ws. bilansów dzieci 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum