PPOZ: negocjacje dotyczące kontraktów w POZ na ostatniej prostej

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2019 12:13

Negocjacje lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia dotyczące podpisania kontraktów na udzielanie świadczeń zdrowotnych w 2020 roku są na finiszu - poinformowało PPOZ.

PPOZ: negocjacje dotyczące kontraktów w POZ na ostatniej prostej
Bożena Janicka: - Lekarze PPOZ otrzymali propozycję od NFZ o podpisaniu kontraktów nie tylko na 2020 rok, ale i na 2021. Fot. PTWP

- Nasze rozmowy dotyczyły wprowadzenia i funkcjonowania e-recept, e-zaświadczeń , e-zaopatrzenia. Najważniejsze jest to, że w szczególnych sytuacjach lekarz nadal będzie mógł wystawiać recepty papierowe. Dobro pacjenta jest najważniejsze. Nie może być tak, że zagrozi mu na przykład brak łączności w systemie, czy inny powód, dla którego w danym momencie lekarz nie będzie mógł wystawić e-recepty - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ważna część negocjacji poświęcona była profilaktyce.

Została podjęta decyzja o powołaniu w NFZ zespołu, który zajmie się dopracowaniem programów profilaktycznych tak, aby były one realne zarówno dla polskiego pacjenta, jak i placówek medycznych.

- Chodzi głównie o kwestie poprawy programu Choroby Układu Krążenia (ChUK), cukrzycy i tarczycy. Jesteśmy w trakcie omawiania zapowiadanego przez premiera tzw. Bilansu 40-latka (jak go wprowadzić , w jakim zakresie, ankiety ryzyk). Bardzo istotna jest tu także kwestia na ile programy profilaktyczne (w tym bilans zdrowego człowieka) będą mogły być realizowane przez medycynę pracy, a na ile przez podstawową opiekę zdrowotną - zaznacza Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ rozważali też w rozmowach z NFZ i MZ jak zwiększyć zainteresowanie badaniami cytologicznymi i mammograficznymi. Uważają, że podstawowa opieka zdrowotna mogłaby wspomóc wykonalność tych bilansów. Bardzo istotną kwestią byłyby też badania przesiewowe dla mężczyzn (w kierunku raka prostaty), a także zlecane przez NFZ - w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego, który jest jednym z częściej występujących nowotworów.

- W prowadzonych przez nas rozmowach słyszymy zapowiedź postawienia nacisku na profilaktykę w placówkach lekarzy rodzinnych. Uważamy, że jest to dobry kierunek, dający bardziej realne szanse na wykonywanie zalecanych badań profilaktycznych, wzrost świadomości i szersza edukacje - mówi prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ otrzymali propozycję od NFZ o podpisaniu kontraktów nie tylko na 2020 rok, ale i na 2021. Co było i jest tematem szczegółowych uzgodnień, jako zapowiedź wspólnych działań długofalowych.

- Jesteśmy w trakcie końcowych uzgodnień, ostateczny koniec negocjacji i podpisanie porozumienia pomiędzy PPOZ a NFZ i MZ zapowiedziany jest na poniedziałek, 23 grudnia - przekazała Bożena Janicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum