×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PPOZ: lekarz rodzinny pomocnikiem specjalisty

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia13 listopada 2013 08:49

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w liście do Premiera Donalda Tuska uważa, że Ministerstwo Zdrowia inicjuje prace nad zmianami w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, które prowadzą do "politycznej likwidacji medycyny rodzinnej i lekarza rodzinnego w Polsce".

PPOZ: lekarz rodzinny pomocnikiem specjalisty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"W ubiegłym tygodniu odbyła się w Sejmie debata nad rządowym projektem zmian  w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - przedstawionych przez Ministra Zdrowia. Celem tych zmian jest wprowadzenie pediatrów i internistów do pracy w podstawowej opiece zdrowotnej oraz ostateczna likwidacja instytucji lekarza rodzinnego" - napisała w liście do premiera Bożena Janicka, prezes PPOZ.

"Polscy pacjenci - według wizji Pana Rządu - mają się leczyć wyłącznie u lekarzy o wąskich specjalnościach, stojąc do nich po poradę w coraz dłuższych kolejkach. Takie rozwiązanie będzie podstawą systemu ochrony zdrowia, a nie lekarz rodzinny" - czytamy w liście.

Jak przekonuje PPOZ pacjent objęty opieką holistycznie, całościowo, w środowisku jego rodziny, miejsca zamieszkania nie stanowi już priorytetu dla rządu.

Według Janickiej "lekarze rodzinni, ci którzy jeszcze pozostają w Polsce - bo nowych już nie będzie - zostaną sprowadzeni do roli pomocnika szerokiego grona wąskich specjalistów, głównie po to, żeby wykonywać niechciane przez tych pierwszych czynności administracyjne: powtarzanie recept, wypisywanie zwolnień lekarskich,  skierowań do poradni specjalistycznych i szpitali, do wystawiania szerokiej listy zaświadczeń".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum