PPOZ już po spotkaniu z prezesem NFZ. Są konkretne decyzje

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2017 13:27

Wczoraj (28 czerwca) odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z Andrzejem Jacyną, p.o. prezesa NFZ oraz z przedstawicielami centrali Funduszu. Propozycje PPOZ dotyczyły m.in. zmian warunków zawarcia i realizacji umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

PPOZ już po spotkaniu z prezesem NFZ. Są konkretne decyzje
Fot. archiwum

Lekarze i świadczeniodawcy skupieni wokół PPOZ informowali przed spotkaniem, że w związku z brakiem konkretnych propozycji dotyczących finansowania w zakresie POZ, obecne umowy aneksują do 30 września br.

W trakcie środowego spotkania omówiono właśnie aneksowanie umów oraz plany zmian finansowych w świetle projektu zmian planu finansowego NFZ, przedłożonego już ministrom zdrowia i finansów oraz odpowiednim komisjom sejmowym.

Efektem spotkania jest pisemna decyzja p.o. prezesa NFZ o zwiększeniu współczynnika grup wiekowych pow. 75 roku życia i podopiecznych DPS z 2,7 do 2,9.

- W tej sytuacji podmioty skupione w PPOZ przedłużają swoje umowy do 31 grudnia 2017 roku, oczywiście czuwając nad realizacją dokonanych uzgodnień oraz pracując nad kolejnymi zmianami, które są tak potrzebne w polskiej ochronie zdrowia - komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Szefowa PPOZ podtrzymała stanowisko w kwestii zwiększenia nakładów na świadczenia przedstawione na poprzednich spotkaniach w Centrali NFZ, ponownie określając grupy wiekowe, 75+ oraz do 6 roku życia, jako obciążone największą ilością udzielonych świadczeń i to o tendencjach nadal rosnących.

Dyskutowano także o innych proponowanych kwotowo zmianach w POZ na II półrocze (uszczegółowienie proponowanych kwot nastąpi po zatwierdzeniu zmiany planu finansowego NFZ).

Prezes NFZ zaprosił świadczeniodawców PPOZ do dalszych rozmów po uzgodnieniu planu finansowego, który nastąpi w połowie lipca 2017 roku.

- To były merytoryczne rozmowy, o konkretach i to potwierdzonych decyzjami finansowymi już dziś, a nie tylko zapowiedziami. Ta decyzyjność dobrze rokuje na przyszłość, jest wręcz gwarantem realizacji dokonanych uzgodnień - podsumowała Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum