PPOZ: jedno OC dla lekarzy - a jednak możliwe

Autor: SAB/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2011 13:17

Obowiązująca od 1 lipca br. ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654) uchyla dotychczasowe przepisy ustanawiające obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

PPOZ: jedno OC dla lekarzy - a jednak możliwe

Z chwilą wejścia w życie obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, o którym mowa w ustawie o działalności leczniczej, lekarze i lekarze dentyści wykonujący zawód w formie praktyki lekarskiej będą zawierali tylko jedną umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, obejmującą wszystkie rodzaje wykonywanej przez nich działalności leczniczej. Wejście w życie nowych przepisów nastąpi 1 stycznia 2012 r.

- Rozporządzenie Ministra Finansów, które weszło w życie z dniem 1 lipca 2010 r., w trakcie roku, bez okresu przejściowego, było - naszym zdaniem - nieprzemyślane, dlatego niezmiernie cieszy fakt, że władze centralne doszły do podobnych wniosków, jak środowisko medyczne. Dosłowna interpretacja poprzedniego rozporządzenia prowadziła do tego, że lekarze, którzy już posiadali polisy OC, byli zmuszeni do wykupienia kolejnego OC. Powodowało to bezsensowne mnożenie posiadanych polis odpowiedzialności cywilnej - komentuje dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

PPOZ w lipcu ub.r. wystąpiło do ministra zdrowia oraz ministra finansów z prośbą o powtórne przeanalizowanie rozporządzenia MF w sprawie wprowadzenia od 1 lipca 2010 roku kolejnego obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy i lekarzy dentystów. Obecnie lekarze mają wreszcie ustawę, która reguluje obowiązek posiadania tylko jednego OC

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum