PPOZ interweniuje u premiera ws. zmiany warunków umów na rok 2020

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2019 17:58

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję w ramach nadzoru nad NFZ. Ma to związek z nagłą i nieoczekiwaną zmianą przez prezesa Funduszu Adama Niedzielskiego warunków umów na przyszły rok, wynegocjowanych z PPOZ.

Prezes PPOZ Bożena Janicka Fot. PTWP

- Prezes NFZ nie sprostał roli negocjatora, podważając wypracowane uzgodnienia i prezentując stronniczość w rozmowach oraz brak realizacji wizji (o ile ona faktycznie była) - podkreśla prezes PPOZ Bożena Janicka.

Porozumienie przypomina, że rozmowy o warunkach udzielania świadczeń zdrowotnych przez podstawową opiekę zdrowotną na kolejny rok prowadzone były przez PPOZ od wielu tygodni. Wydawało się, że liczne spotkania zarówno z centralą NFZ, jak i z Ministerstwem Zdrowia przyniosą oczekiwane przez strony rezultaty. Do podpisania pozostał jedynie końcowy dokument (podpisanie zaplanowano na 23 grudnia).

Tymczasem sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Kilka dni po zakończeniu negocjacji i przed ostatecznym podpisaniem wypracowanego, a jedynie redagowanego porozumienia, prezes NFZ Adam Niedzielski poinformował Bożenę Janicką, że warunki zostają zmienione.

24 grudnia Centrala NFZ umieściła na swojej stronie komunikat o wynikach negocjacji. Zdaniem Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia jest on wielką manipulacją, ponieważ nie ujawnia wszystkich ustaleń dotychczasowych rozmów.

- Komunikat nie pokazuje dalszych planów finansowych, a tylko wybrane obszary prowadzonych negocjacji, jak się wydaje wygodne dla prezesa NFZ. Zaprezentowane są skrajne rozwiązania, poczynając od spraw finansowych, po okres zawarcia umowy, co może niestety świadczyć o braku wyraźnej wizji dla organizacji podstawowej opieki zdrowotnej i decyzyjności prezesa NFZ - mówi Bożena Janicka.

Zdaniem PPOZ - komunikat Centrali NFZ z 24 grudnia jest precedensem w prowadzonych od lat rozmowach. Podważa wiarygodność prezesa NFZ i kierowanej przez niego instytucji.

- Mamy do czynienia z plebiscytem opinii i uwag kierowanych do nieznanych gremiów, wbrew obowiązującemu prawu. Pomimo tej sytuacji nasza organizacja zaproponowała kompromisowe rozwiązania, które zostały przekazane ustnie i pisemnie Centrali NFZ oraz ministrowi zdrowia. Obawiamy się jednak, że negocjacje z takim partnerem nie dają gwarancji zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Działania prezesa NFZ powodują destabilizację w funkcjonowaniu służby zdrowia, zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i pacjentów - ocenia Bożena Janicka.

Dodaje, że 29 grudnia w Poznaniu odbyło się zebranie Nadzwyczajnej Rady Powiatów PPOZ i członków PPOZ. Lekarze i świadczeniodawcy w pełni poparli propozycje i negocjacje prowadzone przez Zarząd PPOZ i oczekują od premiera interwencji w sprawie przywrócenia rangi i wiarygodności rozmów prowadzonych z Centralą NFZ.

Fundusz w zamieszczając na swojej stronie internetowej "Komunikat w sprawie warunków finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza POZ" podał, że w wyniku uzgodnień z organizacjami zrzeszającymi świadczeniodawców POZ zostały wypracowane dwie wersje rozwiązań dotyczących warunków finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza POZ (wersja nr 1 – Porozumienie Zielonogórskie, wersja nr 2 - Porozumienie Prawodawców Ochrony Zdrowia).

NFZ informował też, że "w związku z procesem negocjowania warunków umów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz komunikatem Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z dnia 22 grudnia 2019 r. informujemy, że w dniu 18 grudnia 2019 r. Strony uzgodniły warunki porozumienia, które nie zostało podpisane mimo gotowości Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do jego zawarcia".

Jednocześnie NFZ poinformował, że porozumienie dotyczące warunków finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej zostało podpisane z Federacją Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum