PPOZ: apel do pacjentów o sprawdzenie swojego statusu ubezpieczenia

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2012 12:48

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia rozpoczęli akcję informacyjną dla pacjentów pn. "Zielony czy czerwony? Oto jest pytanie". Kampania związana jest z aktualnym stanem danych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych i wymaganą od 1 stycznia 2013 roku weryfikacją prawa pacjentów do ubezpieczenia.

PPOZ: apel do pacjentów o sprawdzenie swojego statusu ubezpieczenia

W tym celu we wszystkich placówkach lekarzy rodzinnych z PPOZ dostępne są ulotki wyjaśniające, gdzie można uzyskać informacje o statusie ubezpieczenia wraz z adresami placówek Narodowego Funduszu Zdrowia i godzinami przyjęć oraz wskazówki, kto szczególnie powinien sprawdzić się w CWU.

Jak mówi doktor Bożena Janicka prezes PPOZ, "lekarze, testując platformę eWUŚ umożliwiającą dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU), prowadzą spis wszystkich niepokojących zdarzeń, które uniemożliwiają pacjentom dostęp do świadczeń, ponieważ ich Pesel świeci się na czerwono".

- Publikujemy te spostrzeżenia ku przestrodze i dla rozpowszechnienia informacji, kto w sposób szczególny powinien sprawdzić się w CWU. Jednocześnie apelujemy do wszystkich pacjentów, aby sprawdzali się już teraz, nie czekając, aż zachorują - tłumaczy Janicka.

Z analiz tych wynika, że kolor czerwony świeci się najczęściej, gdy do ubezpieczenia nie zostało zgłoszone dziecko tuż po urodzeniu, kiedy rodzice zapomnieli ponownie zgłosić do ubezpieczenia uczące sie dzieci po ukończeniu 18 roku życia.

System może też nie potwierdzać uprawnień w przypadku młodych ludzi np.: studentów, którzy podejmowali pracę sezonową, a po jej zakończeniu nie zostali ponownie zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców. Kiedy pacjent zmieniał pracę i zapomniał ponownie zgłosić członków rodziny.

Konieczne jest też ponowne zgłoszenie członków rodzin emerytów i rencistów - bo o nich zapomniano przy zmianie legitymacji rencisty lub emeryta a także zgłoszenie pracowników i członków rodzin służb mundurowych.

Światło czerwone może zapalić się również wówczas, gdy brak jest potwierdzeń w CWU pacjentów - w ramach uzyskanych terminowo, czy bezterminowo poświadczeń z NFZ o prawie do świadczeń w Polsce - w ramach koordynacji - czyli z UE, bądź wówczas kiedy doszło do zwykłego zaniedbania urzędniczego, np. kadry nie dokonały poprawnie zgłoszenia do ubezpieczenia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum