×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PMR o rynku szpitali publicznych w 2015 roku

Autor: PWX/Rynek Zdrowia11 listopada 2015 18:27

Jak wynika z najnowszego raportu firmy PMR "Rynek szpitali publicznych w Polsce 2015" w kraju działa obecnie około 540 publicznych szpitali (wyłączając szpitale o charakterze wyłącznie uzdrowiskowym, rehabilitacyjnym itp.)

PMR o rynku szpitali publicznych w 2015 roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coraz mniej szpitali publicznych planuje przekształcenie. Obecnie przekształcenie planuje 7 proc. szpitali publicznych, w 2012 r. było to 27 proc.

Spadek ten - jak oceniają eksperci PMR - po pierwsze wynika z faktu, że część szpitali w międzyczasie już przekształciła się. Również część szpitali w tej chwili nie kwalifikuje się do przekształcenia z powodu dobrych wyników finansowych. Część przedstawicieli szpitali uważa z kolei, że forma prawna nie ma wpływu na zarządzanie i wynik finansowy.



Łączna wartość kontraktów na leczenie szpitalne w szpitalach publicznych w Polsce w 2015 r. wyniosła ponad 25 mld zł (dla porównania w 2014 r. było to 24,7 mld zł). Najwyższe kontrakty miały podpisane placówki w województwach mazowieckim (4,1 mld zł) i śląskim (2,8 mld zł), a wysokość kontraktu przypadającego na 1 placówkę była najwyższa w województwach kujawsko-pomorskim i małopolskim.

Liczba placówek publicznych zmniejszyła się nieznacznie w porównaniu ze styczniem 2014 r., w związku z przekształceniami szpitali publicznych w podmioty niepubliczne, zakończeniem działalności przez część podmiotów lub połączeniami szpitali.

Przy analizie obu segmentów - podaje PMR - wyraźnie widać komplementarność pod względem występowania szpitali publicznych i niepublicznych w poszczególnych województwach. W regionach gdzie nasycenie łóżkami w szpitalach niepublicznych jest najniższe, jednocześnie występuje najwyższe nasycenie łóżkami w szpitalach publicznych. Są to województwa podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Województwa te cechują się najniższym PKB per capita wśród wszystkich województw w Polsce (a według danych Eurostatu zaprezentowanych w maju 2015 r., należą one również do 20 najbiedniejszych województw w UE, z PKB per capita wynoszącym 48-49 proc. średniej UE).

Województwo pomorskie, gdzie w ostatnich latach przekształciła się największa liczba szpitali, cechuje się największym nasyceniem łóżkami w szpitalach niepublicznych - około 400 mieszkańców/łóżko i najniższym w przypadku placówek publicznych - około 500 mieszkańców/łóżko. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze