PIP ocenia: SOR-y to szpitalne oddziały pracoholików

Autor: PAP/Rynek zdrowia • • 19 sierpnia 2015 09:05

Państwowa Inspekcja Pracy postrzega lekarzy i ratowników z oddziałów ratunkowych jako pracoholików, których charakteryzuje brak odpoczynku, praca przez kilka dni z rzędu, liczne nadgodziny.

PIP ocenia: SOR-y to szpitalne oddziały pracoholików
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, która powołuje się na kontrole przeprowadzone przez PIP w ubiegłym roku, pracownicy szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) pracują tak długo, że im samym przydałaby się pomoc medyczna. Dane są alarmujące - osobami wymagającymi natychmiastowej interwencji lekarskiej zajmują się pielęgniarki i ratownicy wykonujący obowiązki nieraz po 24 godziny na dobę.

Z kolei lekarze pracują i dyżurują na oddziałach ratunkowych nawet przez kilkadziesiąt godzin z rzędu. Z danych inspekcji wynika, że aż połowa oddziałów ratunkowych nie udziela pracownikom należnego dobowego odpoczynku (11 godz.). Co trzeci SOR zleca pracę powyżej dobowej (8 godz.) i tygodniowej (48 godz. z nadgodzinami) normy. Rekordzista przepracował 365 nadgodzin (przy 150-godzinnym kodeksowym limicie).

W praktyce czas pracy danej osoby może być jeszcze dłuższy, bo inspekcja sprawdza zatrudnienie personelu medycznego tylko w konkretnej placówce. A tacy pracownicy (zwłaszcza lekarze) często są zatrudnieni w wielu jednostkach, zwykle na kontraktach o świadczenie usług.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze