PIP kontroluje szpitale na wniosek OZZL

Autor: AS, Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2008 12:08

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła naruszenie praw pracowniczych, a przede wszystkim zaniżanie wynagrodzeń i naruszenie przepisów o czasie pracy.

Wśród uwag znalazły się te dotyczące m.in. niewypłacenia prawie 70 lekarzom dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej od stycznia do marca, naruszenia przepisów o czasie pracy, nieprzestrzegania zasady 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego, a także zatrudniania w styczniu tego roku trzech lekarzy powyżej 48 godzin tygodniowo bez ich pisemnej zgody.

Dwie osoby odpowiedzialne za organizację czasu pracy i wypłaty wynagrodzeń zostały ukarane mandatami o wartości 2,5 tys. złotych i przyjęły mandaty.

PIP podeszła do kontroli bardzo rygorystycznie. Inspektorzy zapowiedzieli, że złożą wniosek do Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Kościerzynie z 10 zarzutami skierowanymi przeciwko dyrektorowi szpitala.

Dyrekcja szpitala wyjaśnia, że jej zamiarem nie było wykorzystywanie pracowników, lecz zapewnienie ciągłości opieki pacjentom podczas trwającego wówczas strajku. Zapewnia przy tym, że wszystkie nieprawidłowości w rozliczeniach są w trakcie regulowania.

Lekarze bronią się przed wykorzystywaniem przez dyrektorów szpitali, prosząc Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy o interwencję. Zarządy regionalne związku składają wnioski o skontrolowanie poszczególnych placówek w Państwowej Inspekcji Pracy.

- Występowaliśmy już wielokrotnie do PIP - mówi dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Wskutek naszego wniosku został skontrolowany, m.in. szpital Kliniczny w Szczecinie i Szpital Wojewódzki w Bydgoszczy.Zdaniem dra Bukiela skala problemu nieprzestrzegania prawa pracy przez dyrektorów szpitali obecnie znacznie się zmniejszyła, ale na początku roku było ich bardzo dużo.

- Na szczęście jest coraz mniej dyrektorów, którzy działają według starych zasad, nie przejmując się obowiązującym prawem pracy – twierdzi przewodniczący OZZL. Aczkolwiek - jak przyznaje - nadal nie brakuje szpitali, w których pracują lekarze, nie mający odwagi upomnieć się o swoje prawa. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum