PFRON: zmiany we wspieraniu zatrudnienia niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2009 18:13

Z dofinansowania zostaną wyłączone osoby z najlżejszą niepełnosprawnością

PFRON: zmiany we wspieraniu zatrudnienia niepełnosprawnych

Wojciech Skiba, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON) poinformował w piątek 4 grudnia w Katowicach podczas spotkania w śląskim oddziale PFRON z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, że będą cięcia w dofinansowaniu zatrudnienia.

Planowane jest wyłączenie grupy osób z najlżejszą niepełnosprawnością z dofinansowania, a powodem są rosnące koszty wspierania zatrudnienia niepełnosprawnych przez Fundusz.

–  Zmienia się na korzyść dla niepełnosprawnych mentalność pracodawców, ale niesie to jednak wzrost wydatków z budżetu PFRON – tłumaczył Skiba.

Jego zdaniem, pieniądze zaoszczędzone na dofinansowaniu miejsc pracy osób, których niepełnosprawność nie jest dostrzegalna ani wizualnie, ani w pracy, będą mogły zasilić realizowane przez samorządy działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Być może stanie się tak już w 2011 roku.

Obecny na spotkaniu doradca pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych Bartłomiej Piotrowski zaznaczył, że po trzech kwartałach tego roku liczba osób, których zatrudnienie dofinansowuje PFRON, powiększyła się o 20 proc. To największy wzrost od momentu wdrożenia systemu dopłat. Piotrowski przypomniał jednak, że w tym czasie nie zwiększył się budżet Funduszu.

W przyszłym roku jeszcze nie będzie rewolucja. Jak podkreślił Skiba, PFRON chce, aby wsparcie trafiało do najbardziej potrzebujący osób oraz tam, gdzie może ona pomóc w likwidacji przeszkód utrudniających dostęp do zatrudnienia i edukacji. Kontynuowane będą więc sprawdzone już programy pomocowe. Wszystkie osoby niepełnosprawne, które chcą studiować, będą mogły liczyć na pomoc Funduszu.

Wśród programów kontynuowanych w przyszłym roku będzie też m.in. Komputer dla Homera, pomagający w zakupie sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania, umożliwiającego rehabilitację osób niewidomych i niedowidzących. W likwidacji barier transportowych, np. dzięki zakupowi elektrycznego wózka inwalidzkiego, nadal ma pomagać program Pegaz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum