PAP/Rynek Zdrowia | 01-02-2017 14:51

PFRON: w ministerstwach będzie pracowało więcej niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi z ministerstwami rozmowy o zatrudnieniu w administracji większej liczby osób niepełnosprawnych - poinformował prezes PFRON Robert Kwiatkowski.

W administracji centralnej zatrudnienie niepełnosprawnych nie przekracza 2 proc. Fot. PTWP

Kwiatkowski spotkał się w środę z dziennikarzami w siedzibie PFRON w Warszawie.

Zwrócił uwagę na problem zatrudniania osób niepełnosprawnych w administracji. Według niego, pracuje ich tam zbyt mała liczba. - Dane pokazują, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest tam na poziomie kilkunastu osób, w administracji centralnej zatrudnienie jest na poziomie 2 proc. - zauważył.

Jak zaznaczył, PFRON prowadzi rozmowy z ministerstwami ws. zatrudnienia osób niepełnosprawnych. - Miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych będzie bardzo dużo i nie tylko w administracji rządowej. 2 proc. to w mojej ocenie skandal - mówił Kwiatkowski.

Poinformował, że w lutym zaczną działać specjalne programy zatrudniania osób niepełnosprawnych. - Porozumienia będą zawierane przez cały rok ze wszystkimi po kolei ministerstwami, ale też z policją - wyjaśnił szef PFRON.

Zdaniem Kwiatkowskiego, jednym z powodów małej liczby niepełnosprawnych pracujących w administracji jest fakt, iż takie osoby boją się startować w konkursach. - Boją się konkurencji z osobami sprawnymi. Chcemy także przebudować ogłoszenia w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne widziały, że ktoś o nich pomyślał, wskazując bariery na tych stanowiskach - mówił.

Jego zdaniem osoby niepełnosprawne mogłyby być zatrudniane w administracji np. na stanowiskach eksperckich. - Powinniśmy dążyć do tego, aby administracja zatrudniała co najmniej 6 proc. niepełnosprawnych - podkreślił prezes PFRON. Zwrócił uwagę, że w kadrze placówki, której jest szefem, jest około 13 proc. osób niepełnosprawnych.

Kwiatkowski zapowiedział, że "w najbliższym czasie" PFRON podpisze porozumienie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ws. propagowania zatrudniania osób niepełnosprawnych i likwidowania obaw związanych z utratą świadczenia rentowego po uzyskaniu zatrudnienia. - Chcemy pokazać, że przepisy w tej sprawie są ściśle określone - mówił.

W opinii prezesa PFRON, w Polsce wadliwe jest również orzecznictwo o niepełnosprawności. - Pokazuje tylko, że ktoś jest niezdolny do pracy, a nie pokazuje, dlaczego - wyjaśniał. Jak dodał, nowe technologie sprawiają, że niepełnosprawni mogą wykonywać więcej prac niż kiedyś. - Obecnie nie ma praktycznie żadnych barier np. dla osób niewidzących w pracy przy systemach komputerowych - zaznaczył.

Kwiatkowski zapowiedział też, że w najbliższym czasie PFRON będzie prowadzić kampanię informacyjną na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych. Jak mówił, na stronie internetowej PFRON pojawi się m.in. specjalny algorytm, dzięki któremu pracodawcy będą mogli wyliczyć korzyści, jakie płyną z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.