PFRON uruchamia nowe programy wsparcia dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2017 14:01

Dzięki wprowadzanym programom "Absolwent", "Praca-integracja" oraz "Stabilne zatrudnienie" w ciągu roku zostanie zatrudnionych co najmniej 5 tys. osób z niepełnosprawnościami - zapowiedział w środę prezes PFRON Robert Kwiatkowski.

PFRON uruchamia nowe programy wsparcia dla niepełnosprawnych
Aby zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami, potrzebne są wieloletnie działania Fot. Archiwum

Prezes PFRON zaznaczył, że dzięki programom Fundusz chce stworzyć system wsparcia dla osób z niepełnosprawnością.

- Zamierzamy stworzyć kompleksowy program aktywizacji zawodowej, wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych - stwierdził.

Jak mówił, aby zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami, potrzebne są wieloletnie działania. - Wymaga to zmian w budowie systemu, od urodzenia, poprzez edukację, doradztwo zawodowe - wyjaśniał Kwiatkowski. - Uważamy, że zatrudniania osób z niepełnosprawnych jest polską racją stanu. Jest to jeden z największych potencjałów na rynku pracy. Przy odpowiednim wsparciu ok. 500 tysięcy osób z niepełnosprawnościami mogłoby znaleźć zatrudnienie - dodał.

Prezes PFRON zaznaczył, że w ramach programu "Absolwent" osoby niepełnosprawne, które mają wykształcenie wyższe lub studiują na ostatnim roku, otrzymają możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych. Dodał, że program ma objąć ok. 1 tys. osób.

- Będzie realizowany przez szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, partnerstwa szkół i organizacji pozarządowych - zapowiedział.

Z kolei głównym celem programu "Praca-integracja" - wyjaśniał prezes PFRON - jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy. - Zaczniemy działania od spółek skarbu państwa. W tej chwili finalizujemy kilku porozumień z dużymi podmiotami - powiedział.

Jak dodał, przygotowywany jest też program wsparcia zatrudnienia na chronionym rynku pracy. - Chodzi o zatrudnienie osób, które nie mają szans na otwartym rynku, pracujemy nad takimi programami, będziemy pozyskiwali środki - mówił Kwiatkowski.

Jak poinformował PFRON, w ramach program "Praca-integracja" Fundusz obejmie dofinansowaniem m.in. koszty rekrutacji, uzyskania pożądanych kwalifikacji. Dzięki programowi będzie także można otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu, urządzeń technicznych, zatrudnienia asystenta trenera pracy, czy dojazd do pracy.

Prezes PFRON zwrócił uwagę, że program "Stabilne zatrudnienie" skierowany jest m.in. do instytucji publicznych, jednostek samorządu terytorialnego. Mam nadzieję - mówił Kwiatkowski - że instytucje te staną się trendsetterami, kreując dobrze rozumianą modę na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. - Chcemy zmienić wizerunek sektora publicznego - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że dzięki programom uda się zatrudnić ok. 5 tys. osób z niepełnosprawnościami, a w  konsekwencji zbudować potencjał do zatrudnienia o wiele większej liczby osób niepełnosprawnych. - Na te wszystkie programy chcemy przeznaczyć 40 mln zł - wskazywał szef PFRON.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum