PFRON: ponad 5,7 mln zł na wsparcie osób z autyzmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2019 17:00

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczył w tym roku ponad 5,7 mln zł na sfinansowanie projektów wspierających osoby ze spektrum zaburzeń autystycznych - poinformował w czwartek (11 kwietnia) PFRON.

PFRON: ponad 5,7 mln zł na wsparcie osób z autyzmem
Prezes zarządu PFRON Marlena Maląg podkreśliła, że fundusz od wielu lat wspiera autystów. Fot. Fotolia

W Ośrodku dla Dzieci i Osób Dorosłych z Autyzmem Fundacji SYNAPSIS w czwartek odbyła się konferencja prasowa na temat sytuacji osób ze spektrum autyzmu, ich aktywizacji zawodowej i rehabilitacji.

- Od 1 stycznia w naszej dyspozycji jest solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, w którego ramach niepełnosprawnym w tym roku przekazanych zostanie 647 milionów złotych, a w przyszłym roku na ten cel przeznaczone zostaną prawie 2 miliardy. Te pieniądze możemy kierować na programy dotyczące konkretnych grup osób, w tym osób ze spektrum autyzmu - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Prezes zarządu PFRON Marlena Maląg podkreśliła, że fundusz od wielu lat wspiera autystów.

- Jako instytucja publiczna staramy się maksymalnie wykorzystywać instrumenty, którymi dysponujemy, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie finansowe na ich rehabilitację - powiedziała.

Działania na rzecz osób z autyzmem są dofinansowane w ramach programu "Szansa - Rozwój -Niezależność". Dotychczas wojewódzkie oddziały PFRON zawarły 11 umów na łączną kwotę prawie 5,78 mln zł, a więc o około 1,3 mln więcej niż w 2018 r. PFRON zaznacza, że kwoty dofinansowań mogą jednak wzrosnąć, ponieważ na liście rezerwowej jest jeszcze siedem wniosków na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

Ze środków publicznych realizowane są projekty m.in. Fundacji SYNAPSIS, Caritasu Diecezji Sandomierskiej, Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, Fundacji Wspólnota Nadziei czy Fundacji Pomocy Edukacyjno-Terapeutycznej dla Niepełnosprawnych "Scolar". Z funduszy skorzysta ponad 830 autystów.

- PFRON chce tworzyć szeroką koalicję na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dlatego ściśle współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, do dyspozycji których przekazujemy 177 mln złotych, aby mogły realizować najlepsze projekty, dzięki którym osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom będzie żyło się lepiej - podkreśliła prezes PFRON Marlena Maląg.

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Ponieważ zaburzenia autystyczne mogą mieć różne symptomy, używa się określenia "spektrum zaburzeń autystycznych" (z ang. Autism Spectrum Disorder - ASD). Cztery razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest to, że do pewnego momentu nie daje żadnych istotnych objawów - wszystko wskazuje na to, że dziecko rozwija się prawidłowo. Zmiana następuje najczęściej między 18. a 48. miesiącem życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum