PFRON: na sport osób niepełnosprawnych pójdzie nawet 21 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2017 15:55

Nawet 21 mln zł może przeznaczyć PFRON w 2017 r. na sport wyczynowy oraz powszechny osób niepełnosprawnych - poinformował prezes Funduszu Robert Kwiatkowski. To efekt zawartego porozumienia z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

PFRON: na sport osób niepełnosprawnych pójdzie nawet 21 mln zł
Sport osób niepełnosprawnych stanowi istotny element wszechstronnej rehabilitacji: wspiera rozwój fizyczny i silnie motywuje.Fot. Gregory Wake/Flickr.com (CC BY-NC-SA 2.0)

Kwiatkowski podkreślił w rozmowie z PAP, że kwota dofinansowania PFRON na sport osób niepełnosprawnych będzie o 10 proc. większa niż w roku 2016.

- Zwiększenie środków na sport wyczynowy osób niepełnosprawnych zadeklarowało również ministerstwo sportu. W 2017 r. z Funduszu Rozwoju Kultury resort ma przeznaczyć blisko 20 mln zł - powiedział.

Prezes PFRON wyjaśnił, że część środków Funduszu będzie przeznaczona na programy realizowane przez ministerstwo sportu.

- Ich celem jest zapewnienie niepełnosprawnym sportowcom optymalnych warunków szkolenia sportowego i ich udział w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, czy mistrzostwach świata i Europy - zaznaczył.

Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Fundusz wraz z ministerstwem sportu stworzyli nowy model wsparcia sportu osób niepełnosprawnych.

- 2017 r. będzie pierwszym rokiem funkcjonowania tego modelu, w oparciu o porozumienie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON - powiedział.

Jak podkreślił, największym projektem sportowym Funduszu był "Olimpijczyk", realizowany przez Polski Komitet Paraolimpijski.

- Dofinansowanie wyniosło w latach 2015-2016 ok. 8 mln zł. Skorzystało z tego 306 sportowców z 16 dyscyplin. Miernikiem skuteczności projektu ''Olimpijczyk'' były sukcesy naszych sportowców w Rio de Janeiro i 39 zdobytych medali - mówił prezes PFRON.

Kwiatkowski wskazał, że przykładem zaangażowania PFRON w projekty sportowe jest także współpraca z Fundacją Kamili Skolimowskiej.

- Memoriał Kamili Skolimowskiej to największa sportowa impreza integracyjna, rozgrywana na najwyższym światowym poziomie - zaznaczył.

Z kolei wsparcie przez PFRON sportu powszechnego - dodał Kwiatkowski - obejmuje w szczególności organizację zajęć sekcji sportowych, imprez sportowych, obozów sportowych, czy zakup sprzętu sportowego.

- Sport osób niepełnosprawnych stanowi istotny element wszechstronnej rehabilitacji: wspiera rozwój fizyczny, silnie motywuje, pozwala na przełamywanie barier i buduje poczucie własnej wartości. To także sposób na życie - oświadczył.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum