PFRON: 57 mln zł na zwiększenie dostępności niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2019 20:16

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy 57 mln zł na zakup 357 pojazdów i likwidacje barier w 158 instytucjach publicznych. Środki pozwolą na zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej - podkreśla prezes PFRON Marlena Maląg.

PFRON: 57 mln zł na zwiększenie dostępności niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej

Fundusz w komunikacie przesłanym PAP poinformował, że w ramach programu "Wyrównywanie szans między regionami III" sfinansowany zostanie zakup 357 pojazdów, w tym 261 mikrobusów przystosowanych do przewozu osób na wózkach, a także 55 autobusów i 41 mikrobusów. Dwa pojazdy zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Dodatkowe środki - jak przekazano w komunikacie - trafią też do 158 urzędów, placówek edukacyjnych i środowiskowych domów samopomocy, które zniwelują bariery dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiększy się też dostępność warsztatów terapii zajęciowej. Z nowo przydzielonych środków utworzone zostaną dwie takie placówki. Z kolei 58 powiatów zrealizuje inne zadania wspierające zawodową rehabilitację osób niepełnoprawnych.

"W sumie zrealizujemy 570 projektów, na których wykonanie zabezpieczyliśmy 57 mln zł. Środki pozwolą na zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych zamieszkujących regiony słabiej rozwinięte gospodarczo i społecznie do rehabilitacji zawodowej i społecznej" - tłumaczy cytowana w komunikacie prezes zarządu PFRON Marlena Maląg.

Fundusz podkreśla, że dzięki wyrównywaniu szans między regionami zwiększa się dostępność dla osób niepełnosprawnych do urzędów, placówek edukacyjnych czy środowiskowych domów samopomocy. Zmniejszają się też bariery transportowe osób mniej sprawnych ruchowo.

Celem programu "Wyrównywanie szans między regionami III" jest zwiększenie aktywności osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, zmniejszenie ubóstwa w grupach najbardziej nim zagrożonych oraz zwiększenie aktywności zawodowej.

Więcej informacji o programie na: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/program-wyrownywania-ro/program-wyrownywania-roznic-miedzy-regionami-iii-w-2019-roku/

Karolina Kropiwiec - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum