PBKM kupił akcje największego banku komórek w Niemczech
Polski Bank Komórek Macierzystych SA (PBKM), który przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord, jest w posiadaniu 3 proc. akcji spółki VITA 34 AG notowanej na giełdzie we Frankfurcie.

Wartość pakietu na 16 kwietnia br. wynosi 1,7 mln EURO, co stanowi równowartość około 7,2 mln PLN. Transakcje nabycia akcji VITA 34 zostały przeprowadzone zarówno na rynku regulowanym, jak i poza rynkiem. PBKM nie wyklucza zwiększania stanu posiadania akcji VITA 34.
Firma VITA 34 AG z siedzibą w Lipsku jest największym prywatnym bankiem komórek macierzystych w Niemczech oraz regionie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria) oraz drugim bankiem w Europie, który za pośrednictwem swoich spółek i partnerów oferuje usługi w ponad 20 krajach.
- Objęcie pakietu mniejszościowego oznacza, że na razie będziemy inwestorem finansowym w VITA 34. Zakup akcji nie oznacza, że prowadzimy ze spółką VITA 34 rozmowy na temat dalszych inwestycji kapitałowych. Chciałbym jednak zaznaczyć, że jednym z filarów strategii rozwoju Grupy PBKM jest ekspansja, także poprzez akwizycje, na nowe, atrakcyjne rynki -mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes Zarządu PBKM.
Wskazuje, że takim atrakcyjnym rynkiem są Niemcy. - Uważam, że zaznaczenie obecności Grupy PBKM na niemieckim rynku bankowania, poprzez inwestycję kapitałową w największy bank komórek macierzystych z blisko 85% udziałem w tym rynku, jest szansą na wzmocnienie pozycji i wizerunku Grupy PBKM Famicord w Europie - wyjaśnia Jakub Baran.
Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie.
Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)