PBKM: 15 mln zł zysku w I półroczu 2017 roku

Autor: Rynek Zdrowia • • 01 września 2017 19:52

Polski Bank Komórek Macierzystych SA (PBKM), przewodzący międzynarodowej Grupie Famicord, największy w Europie pod względem liczby nowo pozyskanych klientów bank komórek macierzystych - wypracował w I półroczu 2017 r. ponad 15 mln zł skonsolidowanego zysku netto (dane skorygowane o zdarzenia jednorazowe), co oznacza wzrost o 25,4 proc. w porównaniu rok do roku (r/r).

PBKM: 15 mln zł zysku w I półroczu 2017 roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przychody Grupy wyniosły 72,1 mln zł i były wyższe o 12 proc. r/r. Wynik EBITDA (zysk na działalności operacyjnej powiększonej o amortyzację) przekroczył 22,3 mln zł, co oznacza wzrost o 24,2 proc. r/r. 

PBKM odnotował również w I półroczu 2017 r. wzrost rentowności na wszystkich poziomach wyniku. Rentowność brutto na sprzedaży wyniosła 25,9 proc. i była wyższa o 2,4 punkty procentowe (p.p.), natomiast rentowność zysku EBITDA wyniosła 32,1 proc. (+4,9 p.p.) w stosunku do poziomu rentowności w I półroczu 2016 roku.

- Nasze wyniki w pierwszym półroczu tego roku są bardzo dobre. Nawet po skorygowaniu o zdarzenia jednorazowe dynamika wzrostu wyników utrzymuje się na wysokim poziomie, rośnie również rentowność naszego biznesu - komentuje Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu PBKM.

- Nasze dane wskazują, że pod względem nowo pozyskiwanych próbek jesteśmy zdecydowanie największym bankiem komórek macierzystych w Europie. Z kolei w segmencie B2B, szczególnie w obszarze usług medycznych związanych z wytwarzaniem produktów ATMP (wytwarzanie produktów leczniczych terapii zaawansowanej) na bazie komórek macierzystych oraz ich wykorzystania w eksperymentalnych terapiach komórkowych, przychody za 6 miesięcy tego roku wzrosły prawie dwuipółkrotnie. Perspektywy dalszego wzrostu przychodów z tego obszaru są obiecujące – dodaje Jakub Baran.

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie.

Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze